Německá kancléřka Angela Merkelová zahájila Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu. Vyzvala k hlubší evropské integraci a dodržování dohodnutých pravidel.

Aktivisté globálního hnutí Okupujte (Occupy) a občanských sdružení demonstrovali dnes ve švýcarském Davosu, kde začalo zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyzvali podle agentury AP účastníky, aby ochránili chudé a životní prostředí před rozpočtovými škrty vlád. Dosud žádné incidenty hlášeny nebyly.

Česká vláda dopoledne přistoupila na návrh ministra financí Miroslava Kalouska a schválila půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši téměř 38 miliard korun.

Kabinet zároveň se schválením půjčky slíbil, že poskytne státní záruky za úvěry měnovému fondu v celkové výši 2,53 miliardy eur, tedy i za půjčku z roku 2009 ve výši přes miliardu eur, pokud bankovní rada České národní banky bude souhlasit s žádostí o poskytnutí nové půjčky z devizových rezerv.

Lídři Evropské unie se loni v prosinci na summitu v Bruselu dohodli, že měnovému fondu poskytnou na základě bilaterálních smluv půjčku až 200 miliard eur. Země EU se ale posléze na poskytnutí celého objemu nedohodly. Dodat peníze se zavázala zatím jen eurozóna, a to 150 miliard eur. Ze zemí mimo eurozónu půjčku zatím vyloučily Británie a Bulharsko.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se