Vrcholní političtí představitelé zemí Evropské unie se sjíždějí do Bruselu na eurosummit, který se stejně jako ty předchozí pokusí pohnout s veřejnými financemi v době krize.

Již tradičně se nejprve sejdou země eurozóny, až poté celá sedmadvacítka.

Ačkoliv za hlavní témata je označována konkurenceschopnost a nezaměstnanost, lze čekat dlouhá jednání hlavně u paktu rozpočtové disciplíny a v otázce Řecka.

 

 

"Nepočítá se, že by tato otázka měla být na summitu hlavním tématem," podotkla k situaci kolem dohody Řecka s oukromých věřitelů velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová.

Mírnější než původní návrh

Naopak nesporně jednou z klíčových věcí bude dokončení paktu fiskální disciplíny. To bude mezivládní dohoda mezi maximálně 26 státy EU, neboť Británie se odmítla k ní připojit. Smlouva by měla zpřísnit rozpočtový dohled v EU a zajistit účinnější vymáhání dohodnutých fiskálních pravidel. Původní návrh byl ale v řadě věcí zmírněn.

Smlouva o fiskální unii by měla platit pro členy eurozóny. Ostatní státy EU se k ní ale mohou připojit, ovšem její ustanovení by pro ně platila až po zavedení společné evropské měny.

Polsko se chce účastnit sumittů eurozóny

Země by měly na základě nového paktu do svého práva, nejlépe přímo do ústav, zakotvit pravidlo více méně vyrovnaných či přebytkových strukturálních rozpočtů. Z původního návrhu však vypadlo klíčové slovo "povinně".

Polsko a další země EU, které k dohodě přistoupí, ale zároveň ještě nemají euro, se chtějí účastnit setkání lídrů eurozóny, protože na nich se často řeší to klíčové.

"Je jasným požadavkem států stojícím mimo eurozónu, aby se mohly účastnit jednání všech těchto eurosummitů," řekla Vicenová. Země, mezi něž patří i ČR, argumentují tím, že se na těchto schůzkách bude rozhodovat i o věcech, které budou mít dopad na společný trh či na jejich ekonomiku. Nechtějí na eurosummitech

spolurozhodovat, jen být jednáním přítomny.

 

Česko počká až na finální verzi

Česká vláda tento týden podmíněně souhlasila s připravovanou smlouvou. Zda se k ní připojí, ale rozhodne až podle finálního textu, který vzejde ze summitu.

Smlouvu by pak bylo podle ní také třeba ratifikovat ústavní většinou v parlamentu či referendem. "Všechny (nečlenské země eurozóny) říkají: počkejme až na konečnou verzi smlouvy. Tak to říká i Česká republika," řekla k tomu Vicenová.

Generální stávka v Belgii

Eurosummit okoření generální stávka v Belgii. Provoz totiž mimo jiné zřejmě zastaví bruselské civilní letiště. Nelze také vyloučit, že se demonstranti, kteří budou protestovat proti plánovaným úsporám v rozpočtu či důchodové reformě, nebudou snažit zablokovat přístupové cesty k paláci Justus Lipsius, v němž se jednání odpoledne a navečer uskuteční.Generální stávka v Belgii