Akcie leteckých společností, jako jsou Iberia či Ryanair, v pondělí posilují. Reagují tak na náhlé ukončení letů společností Spanair v noci z pátku na sobotu.

Nejvíce rostou akcie Vuelingu - na burze v Madridu přidávají 24 procent. Nízkonákladový dopravce a dceřiná firma Iberie těží ze silné přítomnosti na letišti v Barceloně. Oznámil již zavedení několika nových linek.

Náhlý konec španělské letecké společnosti Spanair nechal během víkendu na letištích nejméně 22 000 cestujících. Informovala o tom agentura AFP. Konec provozu oznámily aerolinky kvůli velkým finančním potížím. Vědět o tom ale daly jen s půlhodinovým předstihem, než v pátek jejich letadla definitivně dosedla na zem.

Aerolinky přestávají létat poté, co je regionální vláda v Katalánsku přestala podporovat. Katalánská vláda oznámila, že v "nynějším ekonomickém klimatu" si je nemůže dovolit financovat.

Podle španělského deníku El País letecká společnost dluží 300 milionů eur a bez práce se ocitly 4 tisíce zaměstnanců.

Lety společnost ukončila ještě před vyhlášením bankrotu údajně z bezpečnostních důvodů, protože zaměstnanci "začínali být nervózní". Zdroje z oboru ale tvrdí, že společnost zastavila provoz proto, že již neměla likvidní hotovost ani na palivo a letištní poplatky.

"Společnost se rozhodla zastavit provoz," uvedly aerolinky Spanair v prohlášení v pátek večer, v němž se odvolávaly na špatné finanční vyhlídky. Jejich poslední plánovaný let přistál o půl hodiny později ve 22:00 SEČ. O tisíce cestujících uvízlých na letištích se musely postarat letecké společnosti Iberia, Vueling či Easyjet. Spanair provozoval lety mezi Španělskem a Evropou i Afrikou.

Domů jen na novou letenku

Televizní záběry ukázaly rozčílené cestující stojící ve frontách na letišti v Palmě na ostrově Mallorca. Situace byla podle španělské správy letišť v normálu na madridském letišti Barajas a barcelonském El Prat, kde cestující Spanairu převzaly konkurenční aerolinky. Museli si ale koupit novou letenku. "Řekli mi, že si musím koupit další letenku. Ale nemám peníze. Jak to mám udělat?" řekl španělské televizi rozčílený muž.

Podle oficiálních údajů bylo od soboty do pondělka zrušeno 647 letů společnosti Spanair. V sobotu zůstalo například zhruba 170 cestujících na letišti v africkém Mali, podobný počet v Gambii a další v Maroku.

Aerolinky v prohlášení uvedly: "Španělské vedení této situace lituje a omlouvá se všem lidem, které tato situace postihla." Španělská vláda uvedla, že projednává disciplinární kroky proti Spanairu za porušení práv cestujících náhlým zrušením služby. Může jí za to udělit pokutu až do výše devíti milionů eur.

O situaci ve firmě žádala telefonicky o víkendu informace i samotná španělská ministryně pro místní rozvoj Ana Pastorová.

Spanair, které mají základnu na letišti v Barceloně, vznikly v roce 1986 a létaly především na vnitrostátních linkách. Byly filiálkou skandinávské společnosti SAS, ale začátkem roku 2009 je převzali španělští investoři, včetně katalánské vlády. Společnost v srpnu 2008 poškodila havárie jejího letadla při startu na letišti v Madridu, při níž zahynulo 154 lidí.

O záchranu se ještě Spanair pokusil spojením se společností Qatar Airways, které ale nevyšlo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist