Z Ruska do Česka neproudí pouze arktická zima, ale v posledních týdnech také miliardové obchody. Během nedávné návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Praze podepsala Jamalská železniční společnost s brněnskou firmou OHL ŽS kontrakt na výstavbu železnice dlouhé 400 kilometrů mezi městy Obskaja-Salechard-Nadym na severním Uralu.

Jako generální dodavatel projektu bude OHL ŽS vybírat subdodavatele a podle zjištění týdeníku Ekonomu počítá s výrazným zapojením tuzemských společností. 

"Analyzujeme možnosti českých firem. Nejde nám jenom o nás, ale chceme, aby české dodávky dosáhly padesátiprocentní podíl,“ uvedl Michal Štefl, předseda představenstva a generální ředitel OHL ŽS.

Půjde především o strojařské firmy, s nimiž se chystá OHL ŽS uzavřít smlouvy během května až srpna. Například DT Prostějova by mohl dodat výhybky, AŽD zabezpečovací zařízení, Vítkovice Machinery mostní konstrukce, Třinecké železárny kolejnice a ŽPSV betonové pražce.

České firmy by tak měly získat polovinu zakázek na výstavbě železnice v Rusku za 1,6 miliard euro, přibližně 40 miliard korun. Stejně tak i české banky se budou podílet z poloviny na vývozních úvěrech. Informuje o tom dnešní vydání týdeníku Ekonom.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se