Česká republika, Belgie a Nizozemsko podle Evropské komise zastavily dovoz ropy z Íránu. Řecko, Španělsko a Itálie ropu zatím odebírají, její dovoz ale začaly omezovat.

V případě Česka ale nešlo o reakci na situaci z posledních dnů. Kontrakty na dodávky ropy z Íránu vypršely již na konci minulého roku. "Naši dodavatelé reagovali nejen na hrozby ohledně uzavření Hormuzského průlivu a pro tento rok s íránskou ropou nepočítají," řekl pro IHNED.cz Jaroslav Pantůček, generální ředitel přepravce ropy Mero.

"Naposledy se dovoz ropy z Íránu uskutečnil v červenci 2011 ve výši 22.000 tun," řekla mluvčí ČSÚ Bohumila Beranová. Podíl íránské ropy na celkovém dovozu "černého zlata" do České republiky činil za devět měsíců loňského roku 3,3 procenta, vyplývá z údajů ministerstva průmyslu a obchodu.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Co pro českou ekonomiku znamená přerušení dodávek íránské ropy? Jakou má tato ropa kvalitu a čím ji může Česko nahradit? A kam až celý spor Evropy s Íránem může zajít?

Na to vše jste se ptali provozního ředitele Mero Víta Tůmy.

-Upozornění redakce: Dotazy se budou zobrazovat se zpožděním. Děkujeme za pochopení.-


Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
David
Dobrý den pane řediteli. V úvodu tohoto rozhovoru zazněl výrok, předpokládám vašeho nadřízeného. Pokud platí, že se vaši dodavatelé bojí uzavření Hormuzského průlivu jak vyřešíte výpadek ropy z oblasti Perského zálivu? Nebo máme být klidní, protože z oblasti Perského zálivu žádnou ropu (nebo skoro žádnou) neodebíráme? Díky a s pozdravem David
Dobrý den Davide, výpadek ropy z oblastí Perského zálivu byl již vyřešen ve 2. pol. roku 2011, kdy naši zákazníci přestali nakupovat iránskou ropu pro rafinérii Litvínov a tato byla nahrazena ropou z Kazchstánu (CPC). Celkem se z oblasti Perského zálivu do ČR od roku 2004 dovezlo 0,3 % z celkového množství ropy, které do ČR MERO zajišťuje. Mohu Vás tedy ubezpečit, že může být ČR klidná z hlediska dodávek surové ropy.
Vít Tůma
Vlastimil Kubát
Kolik ropy odebírá z Íránu USA? Myslíte si, že je nutná závislot odběru ropy na státech, které nejsou"přáteli" jak EU tak USA?
Dobrý den pane Kubáte, USA z Iránu neodebírá vůbec žádnou ropu, z oblasti Perského zálivu je hlavní dodavatel surové ropy pro USA Saudská Arábie, která denně exportuje do USA 1,5 mb/day, což je cca 215.000 tun surové ropy, která se dopravuje tankery přes Hornuzský průliv do Texasu - vzdálenost 18.450 km. Těžko odpovědět na vztah přátelství mezi jednotlivými státy, ale dle mého názoru by obchodní hledisko nemělo převažovat před politickými vztahy.
Vít Tůma
Honza
Dobry den, pane Tumo, jak kvalitni je iranska ropa a jaky ma vyznam v ropnem mixu Ceske republiky? Odkud budeme, byt jen maly, vypadek dodavek ropy nahrazovat? Dekuji za odpoved.
Dobrý den Honzo, iránská ropa je kvalitativně srovnatelná s ruskou ropou, která se dominantním způsobem zpracovává v ČR (dlouhodobě cca 72 %). Iránská ropa je ropa sirnatá, tedy ropa s vyšším obsahem síry a tím pádem ropa, která je levnější než-li ropa BRENT, která je ropou lehkou a obsahuje přibližně pouze 0,37 % síry a iránská 1,5 % síry. Tento výpadek je již nahrazen a to od srpna 2011 ropou z Kaspické oblasti, což je ropa CPC (Kazachstán).
Vít Tůma
Karel
Dobrý den, očekáváte růst cen ropy v důsledku nynější situace kolem Íránu? Čeká nás ropný šok?
Dobrý den Karle, domnívám se, že nynější situace kolem Iránu, která již se vyhrocuje od listopadu 2011, může jemně růst cen ropy BRENT navýšit, např. dnešního dne ale tato hodnota ropy klesá a v této době je cena ropy BRENT za 1 barel 119,55 USD, což je zatím pokles o -1,129 USD od včerejšího dne, kdy cena této ropy byla 120,7 USD. Dle mého názoru ropný šok nemusíme očekávat. Pro informaci v době vyhlášení krize eurozony a obavy oživení světové ekonomiky stála ropa BRENT v 5/2011 125,89 USD.
Vít Tůma
Karel Kirián
Dobrý den pane Tůma, nechci se ptat na vliv tématu Iránská ropa x Česká republika, protože výše dodávek byla velice nízká a nebude složité ji nahradit jinými zdroji.Chtěl bych se ale zeptat na Váš názor na bojkot dovozu Iránské ropy ze strany "západu" - Nemyslíte si že bojkot je bez spolupráce s ostatními zeměni bezpředmětný? "Západ" dosáhne pouze toho že se "přeskupí" dlouhodobé kontrakty na ropu - Evropa začne více odebírat ropu např. z Afriky a např Čína posílí dodávky z Iránu? Děkuji
Dobrý den pane Kiriáne, máte pravdu v této problematice přeskupení odběratelů iránské ropy s Vámi souhlasím, co se týká odběratelů iránské ropy, hlavně Čína, Indie, pokud je mi známo, země EU požádaly o připojení se k bojkotu i Japonsko, které je 2. největším odběratelem iránské ropy (údajně předběžně Japonsko vážně uvažuje o změně dodavatele ropy pro své potřeby), co se týká náhrady za iránskou ropu, Saudská Arábie deklarovala všem státům, které vyhlásily embargo, nebo se k němu připojí, že tento objem dovážené ropy z Iránu nahradí. Na této situaci nejvíce vydělá Čína, která bude mít výchozí vyjednávací pozici pro nákup ropy pro své potřeby.
Vít Tůma
Martina
Ropu tedy nyní místo Íránu odebíráme z Kazachstánu. Jak je to s cenou? Stojí stejěn enbo jsou v tom rozdíly? Martina
Dobrý den Martino, společnost MERO ČR, a. s., nenakupuje ropu, pouze zajišťuje dopravu ropy pro naše zákazníky, proto se omlouvám, že Vám nemohu sdělit přesný poměr cen různých typů rop, které jsou i v daném okamžiku obchodním tajemstvím mezi nakupujícím a prodávajícím a závisí na řadě podmínek (velikost objemu, dlouhodobost kontraktu, místo dodání, atd.), ale z hlediska dlouhodobých dodávek ropy z Kazachstánu můžeme usoudit, že tato ropa určitě není dražší než ropa Iranian Light, která se dovážela velmi nárazově v malých objemech do června 2011.
Vít Tůma
Jaroslav
Dobry den, nedoplati iranska ekonomika na postoj sve vlady? Nebo se dokaze odbyt premisti na jine trhy jakymi je cina nebo Indie? Jak je Iran v tomto ohledu felxibilni? Dekuji za odpoved.
Dobrý den Jaroslave, částečně ano, což se projevuje s poměrně dosti velkou inflací a ŕychlém znehodnocování iránské měny vůči USD a zvyšování cen potravin - viz aktuální informace na internetu (ekonom, týden CZ, atd.). Flexibilní je dle mého názoru pouze částečně, je otázkou, v jaké měně a za jakých obchodních podmínek bude tuto volnou ropu nakupovat Čína a Indie.
Vít Tůma
Filip
Dobry den, na rope odkud jsme v soucasnosti nejvice zavisly a jak by se mela zavislot Ceske republiky na jednotlivych statech zmenit v nasledujicim desetileti, pokud vubec? Filip
Dobrý den Filipe, nejvíce jsme závislí na ruské ropě (cca 60 %) Azeri Azerbajdžán (cca 28 %), CPC Kazachstán (cca 9 %) a ostatní 3 % z různých teritorií, (domácí těžba a ostatní). Je možné, že dojde k nárůstu těžby hlavně v oblasti Kazachstánu - Tengiz.
Vít Tůma
Kateřina
Dobrý den, kudy k nám proudila ropa z Íránu a kudy k nám proudí ropa z Kazachstánu? Není využívání ropy z Kazachstánu opět jen dalším prohlubením závislosti na Rusku?
Dobrý den Kateřino, iránská ropa byla dopravena tankerem přes Rudé moře do Egypta, kde byla dopravena z terminálu Suez ropovodem do terminálu Sidi Kerir - terminál blízko města Alexandria a odtud byla tato ropa dopravována tankery do italského přístavu Terst, kde byla následně přepravována ropovodem TAL, transalpinský ropovod a poté ropovodem IKL přes Centrální tankoviště ropy Nelahozeves do rafinérie Litvínov. Ropa CPC (Kazachstán)je dopravována z oblasti naleziště Tengiz ropovodem CPC do Černého moře na CPC terminál (vedle velkého přístavu Novorossiysk), odkud tankerem je dopravována do Terstu a následně přepravována stejnou cestou, jako byla dopravována ropa Iranian Light.
Vít Tůma
Radek
Dobry den, pane Tumo, zajimalo by me, na jak dlouhou dobu ma Ceska republika zasoby ropy? A jaky objem ropy dokazete skladovat ve vasich obrovskych zasobnicich u Kralup? Mohl byste to porovnat s jinymi zasobniky v Cesku? Dekuji za odpoved.
Dobrý den Radku, co se týče ropy, máme zásoby na cca 50 dnů, ostatní zásoby do povinné výše 90 dní jsou drženy v ropných produktech. V současné době skladujeme cca 1 mil. tun ruské ropy. Největší zásobník (6 ks) má výšku cca 25 m, průměr 85 m, (plocha fotbalového hřiště), objem 125.000 m3. Pro srovnání další největší zásobník je pro ropné produkty v Litvínově má objem 50.000 m3, na ropu jsou jiné největší nádrže v ČR o objemu 30.000 m3.
Vít Tůma

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist