V nově připravované energetické koncepci se stále počítá s dostavbou další dvou bloků jaderné elektrárny Temelín. Probíhá soutěž na výběr dodavatele, která má v příštím roce najít vítěze a v letech 2015 nebo 2016 by se mohlo začít stavět.
Nový Temelín je ale riskantní investice s nejistou návratností. Podle posledních studií je šance, že se náklady za dobu provozu zaplatí, zhruba půl na půl.
Cenu energie z jádra navíc žene dolů rozvoj obnovitelných zdrojů jako slunce či větru, které je upřednostňována dotacemi a povinným výkupem. Navíc elektřina z větrných elektráren může brzy podle některých odhadů konkurovat jaderné energii i bez dotací.
Hrozba pro české jádro: Brusel si brousí zuby na řízení energetického mixu zemí EU - čtěte ZDE
Německý odklon od jádra přetěžuje českou přenosovou soustavu. Hrozí nám blackout - čtěte ZDE
Známý je také například odpor Rakouska vůči energii z jádra. Již dříve dokonce avizovalo, že "špinavou" energii dovážet nebude.
Vyplatí se Česku Temelín dostavět, nebo skončí projekt u ledu? Jaké jsou silné a slabé stránky uchazečů o dostavbu.
Na otázky čtenářů odpovídal zvláštní vládní zmocněnec pro dostavbu JE Temelín Václav Baruška.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist