Pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) odhalili v uplynulých deseti dnech v sedmi supermarketech v republice 13 druhů zboží s nepravdivě uvedeným datem spotřeby. Řekl tol mluvčí inspekce Michal Spáčil. Většinou šlo o uzenářské výrobky a také o sýry. Problémy odhalili inspektoři v provozovnách Tesco a Billa.
V těchto případech nešlo o přelepování či přepisování data spotřeby na zboží, které vyznačili jejich výrobci. Šlo o zboží, jež dostaly supermarkety s uvedením data, do kdy má být zprodukováno. Následně prodejci toto zboží sami naporcovali či vyjmuli z obalů a dali do regálů s tím, že u něj uvedli nepravdivé datum spotřeby. Většinou jej o den protáhli.
Neoprávněné manipulace s daty jsou závažným porušením právních norem i vnitřních předpisů prodejců, uvedl mluvčí.
Přebalené chorizo
Například supermarket Tesco v Čelákovicích v okrese Praha-východ prodával jemné párky extra s datem spotřeby prodlouženým o den. Tesco v Mostě prodávalo po stanoveném termínu chorizo salám a katalánský salám. V Pardubicích si Tesco protáhlo datum spotřeby u jaternic, kuřecího šunkového salámu a sýru Primátor. U něj byl o pět dní starší datum, než mělo být.
Podvody v obchodech: Penny vydává polské výrobky za české. Ahold prodává prošlé zboží - čtěte ZDE
Češi vrátili Polákům a Maďarům 2 700 000 vajec. Slepice trápili v malých klecích - čtěte ZDE
Tesco v Českých Budějovicích uvádělo nesprávné datum u produktu kavalír se sýrem a v Praze 10 byl na pultu lovecký salám, i když tam již podle výrobce neměl co dělat,
Potíže zjistili kontroloři i v supermarketech Billa. V Přešticích na Plzeňsku se s nepovoleně prodlouženým datem spotřeby prodávaly uzené šproty a v Plzni gurmán v zeleném pepři, chorizo extra hot, prosciuto a hovězí maso v pepři.
"Pravá česká zabijačka" z Německa
Nesrovnalosti při kontrolách odhalili inspektoři v supermarketu Kaufland v Pardubicích. Produkt Jihočeské AB byl regálovým štítkem klamavě označen jako máslo. Pochybením je podle SZPI i to, že bezmála 300 kusů nejrůznějších druhů pomazánky Javor, která nepatří mezi mléčné výrobky, nebylo prodáváno odděleně od mléčných produktů. V regálech s mléčnými výrobky nemělo být uloženo ani 40 kusů HIT tavená pomazánka.
"Zboží s prošlou dobou spotřeby muselo být samozřejmě staženo z prodeje. Špatně umístěné zboží v regálech musí být umístěno správným způsobem. Zvážíme, ve kterých případech zahájíme správní řízení, v němž hrozí pokuta," doplnil Spáčil.
SZPI odhaluje v poslední době stále více problémů v supermarketech. Například v Blansku zakázali inspektoři v supermarketu Kaufland prodej 25 kilogramů sýrů, u nichž byl uvedený klamavý datum spotřeby.
Řetěz Penny Market nabízel jako české i zboží dovezené ze zahraničí. Jako produkt "českých řezníků" se prodávaly německé salámy. SZPI následně řetězec kritizovala za to, že operativně neodstraňoval zjištěné závady. Zboží vydávané za české našli inspektoři i v řetězci Lidl.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist