Český premiér je na návštěvě  Velké Británie. Zde se mimo jiné setká i se svým protějškem Davidem Cameronem. Společně pak budou "ladit noty" na čtvrteční a páteční summit EU, na němž se bude podepisovat rozpočtový pakt EU, nazývaný "fiscal compact".

Smlouvě však řekli "ne" právě Nečas s Cameronem. Proto smlouvu bude podepisovat jen 25 zemí.

Symbolickým vzkazem o "česko-britském spojenectví" může být i to, že oba premiéři odcestují na summit EU společně - vlakem z Londýna do Bruselu.

Vláda rozhodla: (zatím) nepodepsat

Ještě před odletem premiéra Petra Nečase z Prahy zasedla vláda, která mu dala jasný mandát: rozpočtový pakt v Bruselu teď nepodepsat. Premiér zopakoval, že Česko má možnost se ke smlouvě v budoucnu ještě připojit.

"Nenastává žádná fatální, zlomová situace, kdy buďto my brzdíme ostatní státy v kroku, který chtějí udělat, nebo že se naopak my nějakým způsobem vyřazujeme, protože do toho vlaku lze kdykoliv nastoupit bez jakýchkoliv problémů," řekl Nečas.

Pakt, jenž bude platit pro země platící eurem, mimo jiné počítá s povinností, že státy ukotví do svého práva pravidlo vyrovnaných strukturálních rozpočtů. Evropský soudní dvůr bude mít právo uvalit na ně sankce, pokud tak neučiní.

Pokud by ČR k dohodě přistoupila, což kdykoli v budoucnu může, pak by pro ni ustanovení začala platit až po přijetí eura. K tomu se sice Praha v přístupových jednáních zavázala, avšak bez toho, že by pro to byl stanoven konkrétní termín.

„Fiscal compact“ začne platit v momentě, kdy ho bude ratifikovat 12 ze 17 států eurozóny. Například Irsko plánuje smlouvu podepsat, ale následně vyhlásit referendum. O lidovém hlasování se diskutuje i v dalších zemích včetně Francie.

Když země řekne "ne", nebude mít pomoc z eurovalů

Pokud země nebude s paktem souhlasit, pak v budoucnu nebude mít možnost dostat finanční pomoc ze záchranných fondů.

Právě otázka budoucnosti mechanismů pro případ, že i další země eurozóny budou potřebovat finanční pomoc, měla patřit k dalším klíčovým otázkám summitu.

Původně se plánovalo, že by se po jeho skončení v pátek mohli sejít ještě lídři eurozóny, aby právě o posílení stabilizačního záchranného mechanismu rozhodli.

Zejména Mezinárodní měnový fond a neevropské země tlačí EU k posílení eurovalů. Proti tomu je však Německo kvůli postoji Angely Merkelové.

Lídři států eura se ale i tak sejdou, aby zvolili svého "prezidenta". Tím by se měl stát prezident unie Herman Van Rompuy.

S Davidem Cameronem se má Nečas sejít ve čtvrtek.

Ve středu v Londýně přednese přednášku o významu jednotného trhu pro obnovu evropského hospodářského růstu.

Havla uctí Jeremy Irons a Merta

Poté Petr Nečas zamíří na slavnostní vzpomínkový večer na památku prezidenta Václava Havla.

Večeru, který navštíví i britský korunní princ Charles, budou v prestižním Královském institutu britských architektů dominovat ukázky z Havlových divadelních her i dalších textů.

Galavečer zorganizoval český velvyslanec Michael Žantovský společně se známým britským režisérem českého původu Tomem Stoppardem. Hold dramatikovi a politikovi, který umřel loni 18. prosince, složí herci divadla Orange Tree, číst bude také známý herec Jeremy Irons.

Znít by měla i hudba - zpívat by měl český hudebník Vladimír Merta.