Technická sůl, která se používá v Polsku, není nebezpečná pro lidské zdraví. Ukázaly to výsledky testů pěti vzorků odebraných ve firmách, které s touto surovinou obchodují. V úterý o tom podle agentury PAP informovali hygienici z Poznaně.

"Výsledky analýz se vejdou do norem stanovených pro potravinářskou sůl," řekl šéf hygieniků ve Velkopolském vojvodství Andrzej Trybusz s tím, že pouze v jednom vzorku bylo "o něco více" síranů, než povolují předpisy.

"Výsledky nenasvědčují, že by existovala možnost, aby konzumace výrobků, k jejichž produkci byla použita zkoumaná sůl, měla škodlivý vliv na zdraví," řekl Trybusz. Zároveň ale dodal, že taková sůl se při výrobě a zpracování potravin používat nesmí.

Chemici zkoumali také složení tří vzorků soli, které policie odebrala v rámci vyšetřování případu, kdy tři firmy po dlouhou dobu prodávaly velké množství technické soli jako potravinářskou sůl. Výsledky testů byly podobné jako v případě analýz technické soli odebrané v podnicích, které s ní obchodují legálně.

Firmy zapletené do takzvané solné aféry technickou sůl označenou jako jedlou prodávaly velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám nebo pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v celé zemi a možná i do zahraničí.

Dovoz polských potravin rychle roste

Česká Státní zemědělská potravinářská inspekce (SZPI) v souvislosti s touto kauzou odebrala vzorky potravin z Polska, výsledky by měly být známy do příštího pondělí. Inspektoři se zaměřili hlavně na příhraniční oblasti.

Jídlo z Polska

Hlavní položkou na straně dovozu z Polska představuje maso a masné výrobky, na které loni připadl import za 4,5 miliardy korun. Následují mléčné výrobky a vejce za 4,2 miliardy korun, obiloviny a obilné výrobky za 2,3 miliardy korun, zelenina a ovoce v hodnotě 2,1 miliardy korun a káva, čaj, koření a kakao za 2,2 miliardy korun.

Info: ČSÚ

Podle ředitele SZPI Jakuba Šebesty kontroloři odebrali v českých skladech k analýze vzorky pečiva a směsí soli a masných výrobků, které měly původ v Polsku.

Šebesta si myslí, že kauza nabude velkých rozměrů, protože se v Polsku technická sůl podle některých informací používala na potravinářské účely asi deset let.

Polská sůl mizí z pultů

Na tiskovém briefingu v úterý český ministr zemědělství Petr Bendl oznámil, že pozastavuje dovoz balené soli z Polska.

V Česku již bylo pozastaveno uvádění balené jedlé soli z Polska do oběhu, a to do doby, než bude prokázána zdravotní nezávadnost.

Tu mají potvrdit čeští inspektoři. O plošném zákazu dovozu potravin z Polska se zatím neuvažuje.

Ministerstvo není spokojeno s tím, jak Polsko o výskytu technické soli v potravinách dosud informovalo. Bendl prý zejména postrádá seznam firem, které použily technickou sůl při výrobě potravin. Obrátil se proto dnes na polské ministerstvo zemědělství, které žádá o chybějící informace a součinnost tamních kontrolních orgánů.

Ředitel kontroly SZPI Martin Klanica upřesnil, že v tuto chvíli bylo zadrženo 13 tun polské soli.

Dovoz polských potravin do Česka v posledních letech rychle roste a jeho hodnota se loni ve srovnání s rokem 2000 více než zečtyřnásobila na rekordních bezmála 20 miliard korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.