Technická sůl, která se používá v Polsku, není nebezpečná pro lidské zdraví. Ukázaly to výsledky testů pěti vzorků odebraných ve firmách, které s touto surovinou obchodují. V úterý o tom podle agentury PAP informovali hygienici z Poznaně.
"Výsledky analýz se vejdou do norem stanovených pro potravinářskou sůl," řekl šéf hygieniků ve Velkopolském vojvodství Andrzej Trybusz s tím, že pouze v jednom vzorku bylo "o něco více" síranů, než povolují předpisy.
"Výsledky nenasvědčují, že by existovala možnost, aby konzumace výrobků, k jejichž produkci byla použita zkoumaná sůl, měla škodlivý vliv na zdraví," řekl Trybusz. Zároveň ale dodal, že taková sůl se při výrobě a zpracování potravin používat nesmí.
Chemici zkoumali také složení tří vzorků soli, které policie odebrala v rámci vyšetřování případu, kdy tři firmy po dlouhou dobu prodávaly velké množství technické soli jako potravinářskou sůl. Výsledky testů byly podobné jako v případě analýz technické soli odebrané v podnicích, které s ní obchodují legálně.
Sůl k posypu silnic prodávaly jako jedlou. Tři polské firmy teď vyšetřuje policie - čtěte ZDE
Češi vrátili Polákům a Maďarům 2 700 000 vajec. Slepice trápili v malých klecích - čtěte ZDE
Firmy zapletené do takzvané solné aféry technickou sůl označenou jako jedlou prodávaly velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám nebo pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v celé zemi a možná i do zahraničí.
Dovoz polských potravin rychle roste
Česká Státní zemědělská potravinářská inspekce (SZPI) v souvislosti s touto kauzou odebrala vzorky potravin z Polska, výsledky by měly být známy do příštího pondělí. Inspektoři se zaměřili hlavně na příhraniční oblasti.
Hlavní položkou na straně dovozu z Polska představuje maso a masné výrobky, na které loni připadl import za 4,5 miliardy korun. Následují mléčné výrobky a vejce za 4,2 miliardy korun, obiloviny a obilné výrobky za 2,3 miliardy korun, zelenina a ovoce v hodnotě 2,1 miliardy korun a káva, čaj, koření a kakao za 2,2 miliardy korun.
Info: ČSÚ
Podle ředitele SZPI Jakuba Šebesty kontroloři odebrali v českých skladech k analýze vzorky pečiva a směsí soli a masných výrobků, které měly původ v Polsku.
Šebesta si myslí, že kauza nabude velkých rozměrů, protože se v Polsku technická sůl podle některých informací používala na potravinářské účely asi deset let.
Polská sůl mizí z pultů
Na tiskovém briefingu v úterý český ministr zemědělství Petr Bendl oznámil, že pozastavuje dovoz balené soli z Polska.
V Česku již bylo pozastaveno uvádění balené jedlé soli z Polska do oběhu, a to do doby, než bude prokázána zdravotní nezávadnost.
Tu mají potvrdit čeští inspektoři. O plošném zákazu dovozu potravin z Polska se zatím neuvažuje.
Ministerstvo není spokojeno s tím, jak Polsko o výskytu technické soli v potravinách dosud informovalo. Bendl prý zejména postrádá seznam firem, které použily technickou sůl při výrobě potravin. Obrátil se proto dnes na polské ministerstvo zemědělství, které žádá o chybějící informace a součinnost tamních kontrolních orgánů.
Ředitel kontroly SZPI Martin Klanica upřesnil, že v tuto chvíli bylo zadrženo 13 tun polské soli.
Dovoz polských potravin do Česka v posledních letech rychle roste a jeho hodnota se loni ve srovnání s rokem 2000 více než zečtyřnásobila na rekordních bezmála 20 miliard korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist