V centru Moskvy ve čtvrtek demonstrovali stoupenci ruské punkové skupiny Pussy Riot, jejíž dvě členky ve vazbě čekají na soud.

Zadrženy byly koncem února při skandálním vystoupení v hlavním moskevském chrámu Krista Spasitele, kde šokovaným věřícím před oltářem zapěly hlučný politický song s názvem "Bohorodičko, vyžeň Putina".

Píseň obsahovala vulgárně formulované útoky proti ruskému establishmentu, pravoslavné církvi a konzervativním politikům.

Ochranka proti happeningu zakročila a dívky násilím vyvlekla z kostela. Zatčené členky skupiny Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová byly obviněny z výtržnictví, hrozí jim až sedm let vězení.

Stoupencům Pussy Riot se však ve čtvrtek nepodařilo uspořádat modlitbu v chrámu Krista Spasitele. Na budově se objevil nápis zavřeno z technických příčin a fanoušky punkové skupiny pravoslavní věřící polili Koka-Kolou.

Daleko od Moskvy

V neděli 11. března se v pražském kulturním prostoru Blink koná celodenní happening věnovaný dnešnímu Rusku. Součástí programu bude i veřejná debata na téma aktuální politické situace v Rusku a ruské diaspory v Česku. Moderovat ji bude redaktor Hospodářských novin a znalec ruského prostředí Ondřej Soukup. Začátek ve 13.30.

http://www.daleko-od-moskvy.cz/

Věřící se hájili tím, že se snažili bránit před náporem fanoušků. Organizátor akce zase odešel na policii sepsat hlášení o chuligánském chování věřících.

Případ vyvolal širokou debatu

Kauza Pussy Riot v ruském tisku vyvolala živé diskuse, svůj ohlas měla i ve vedení pravoslavné církve. Podle mluvčího moskevského patriarchátu se dívky při "punkové modlitbě" chovaly v chrámu "hůř než bolševici, kteří před znesvěcením kostelů aspoň vyvedli věřící ven".

S trestem vězení ale církev nesouhlasí, jakkoli důrazně čin odsuzuje. "Církev je vždy připravena odpouštět, i když útočnice si dosah svých skutků snad ani neuvědomují," řekl mluvčí Vladimir Legojda.

Energickou podporu skupina Pussy Riot získala na ruském internetu. Blogeři sestavili petici za jejich osvobození, kterou na svém účtu vystavila šéfka ruského Fondu dětských hospiců. Mezi stovkami signatářů jsou podle ruských serverů jak bezvěrci, tak i pravoslavní věřící.

Petice s akcí Pussy Riot nesouhlasí, ale rozhodně se staví proti trestu vězení. "Většina z nás považuje podobný skutek za nepřijatelný. Ještě méně přijatelná je ale reakce úřadů," stojí v petici.

Ruské ministerstvo vnitra ve čtvrtek zveřejnilo prohlášení, které reaguje na výhrady opozice a západních politiků na tvrdý postup ruské policie při potlačování nepovolených akcí. Rusko takovým postupem podle prohlášení žádné mezinárodní závazky neporušuje, vše probíhá v souladu se zákonem.

"Zároveň nelze než upozornit na přehmaty v některých jiných zemích, které se považují za rozvinuté demokracie. Demonstrace pořádané bez oficiálního souhlasu tam policie rozhání velmi tvrdě," uvádí ministerstvo.