Znehodnocení až 74 % hodnoty řeckých dluhopisů držených soukromými věřiteli není až tak hrozné v porovnání s náklady, které ponesou veřejní věřitelé jako je eurozóna a MMF kvůli nevyhnutelné další restrukturalizaci dluhu Řecka. Takto okomentoval Nouriel Roubini výměnu řeckých dluhopisů ve sloupku pro deník Financial Times.

„Měli by si uvědomit, že to oni jsou „těmi šťastlivci“ v této ekonomické tragédii,“ apeloval na soukromé věřitele tento ekonom známý svými pesimistickými předpověďmi. Domnívá se totiž, že Řecká zadluženost bude neudržitelná i po úspěšné směně řeckých dluhopisů, která má dluh země snížit o více než 100 miliard eur.

„I po zapojení soukromých věřitelů zůstane veřejný dluh Řecka někde poblíž neudržitelných 140 % HDP: přinejlepším klesne do roku 2020 na 120 %, ale může také vzrůst až na 160 % HDP,“ upozornil Roubini s tím, že seškrtání 110 mld. EUR z dluhu Řecka v rukou soukromých věřitelů přišlo spolu s navýšením půjček od mezinárodních věřitelů o 130 mld. EUR.

Lákadlo pro věřitele

Proč si tedy soukromí věřitelé ani po směně dluhu nemohou stěžovat? Zatímco většina současných i budoucích ztrát plynoucích z restrukturalizace řeckého dluhu byla přenesena na veřejné věřitele, soukromým držitelům řeckého dluhu se ve skutečnosti dostalo v procesu směny velmi příznivých podmínek, domnívá se Roubini.

Pohledávky soukromých investorů byly sice v nominálním vyjádření pokráceny o 110 miliard eur, velká část nového řeckého dluhu jdoucího za veřejnými věřiteli ale připadne na vyrovnání se soukromým sektorem, upozorňuje ekonom.

Podmínkou uskutečnění PSI dohody bylo totiž bezpodmínečné uvolnění 30 miliard eur jako součásti druhého balíku finanční pomoci Řecku z fondu EFSF. Tato část zdrojů z celkových 130 mld. EUR byla vyčleněna, aby sloužila jako kolaterál a pobídky pro soukromé investory za jejich ochotu se do programu zapojit.

To jsou podle Roubiniho dostatečně atraktivní podmínky vzhledem k tomu, že jakékoli další náklady spojené s dosažením udržitelnosti řeckého dluhu ponese v nepoměrně vyšší míře veřejný sektor.

Další nesporné pozitivum je podle Roubiniho fakt, že nově vydané dluhopisy budou spadat pod anglický právní systém, zatímco původní dluhopisy byly předmětem řecké legislativy. To znamená pro věřitele záruku pro případ, že by Řecko nakonec opustilo eurozónu. V takovém případě již Atény nebudou moci přijmout legislativu umožňující jim konvertovat v euru denominovaný dluh na drachmy.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru