Chtěli byste vědět, kolik se na legendární pražské Matějské pouti protočí peněz? Zajímá vás, kolik lidí se pohybuje mezi českými a moravskými lunaparky a jaké jsou jejich výdělky? Máte smůlu. Žádná oficiální čísla k dispozici nejsou.

Nemá je Český statistický úřad a podělit se o ně nechce ani Václav Kočka, dlouholetý provozovatel Matějské pouti, který je šéfem České asociace majitelů lunaparků, cirkusů a stánkového prodeje. Jediné číslo, které nakonec z Kočky vypadne, je odhad počtu lidí, kteří se v kolotočářské branži v Česku pohybují. Jde prý o osm až deset tisíc lidí.

Statistický úřad se o lunaparky přestal zajímat po roce 1997. Do té doby přebíral data ze živnostenských úřadů o lidech, kteří se k této branži sami hlásí. „Ukázalo se ale, že to fakticky nemá žádnou vypovídací hodnotu. Každý rok byla čísla úplně jiná. Problémem také bylo, že v oboru působí i řada cizinců a zároveň do stejné kategorie byli řazeni třeba i pořadatelé motocyklových závodů,“ vysvětluje Jiří Němeček, mluvčí statistiků, proč už světské řadu let samostatně nesledují (pouze jako součást širokého spektra kultury a zábavy).

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se