Americká společnost Yahoo podala žalobu na sociální síť Facebook kvůli údajnému porušení deseti patentů. Je to první významný patentový spor mezi technologickými giganty v oblasti sociálních médií.

"Náš spor s Facebookem bohužel zůstává nevyřešen a jsme nuceni usilovat o rozhodnutí federálního soudu," uvedli zástupci vyhledávače Yahoo. Firma mimo jiné obviňuje Facebook, že narušil její patent ohledně umísťování reklamy na internet.

"Celý model sociální sítě Facebook, který uživatelům umožňuje vytvářet profily a propojovat se s ostatními, stojí na patentované technologii sociálních sítí Yahoo," tvrdí firma v prohlášení.

Facebook naopak vyjádřil překvapení, že se Yahoo spor nepokusila vyřešit mimosoudně.

"Jsme zklamaní, že Yahoo, dlouholetý obchodní partner Facebooku a společnost, která ze spojením s Facebookem výrazně těžila, se uchýlil k žalobě," píše se ve vyjádření Facebooku.

Soudní spor přichází v době, kdy se Facebook připravuje na primární emisi akcií (IPO). Předpokládá se, že Facebook si bude chtít na trhu zajistit kolem deseti miliard dolarů (186 miliard korun). Pokud se dohady potvrdí, znamenalo by to, že hodnota celého Facebooku bude až 100 miliard dolarů.

Každý žaluje každého

Patentové soudní spory jsou nyní běžnou součástí konkurenčního boje mezi výrobci chytrých telefonů, asi nejsledovanější je patentová válka mezi Applem a Samsungem. Poslední vývoj ukazuje, že se šíří i mezi další technologické firmy.

"Tohle je mimořádně zajímavé, protože jde o první patentový spor mezi sociálními médii," říká Andrea Matwyshyn, profesorka práv na Pennsylvánské univerzitě.

Právnička upozorňuje na to, že patentovat počítačové kódy je obtížné a několik organizací se již obrátilo na americký nejvyšší soud, aby prověřil stav zákonů v této věci.

Jak uvádí BBC, Yahoo zřejmě doufá, že se mu podaří uspět podobně jako v roce 2004 s patentovou žalobou proti Googlu, který se tehdy také zrovna chystal na burzu. Spor se tehdy vedl o patenty, které Yahoo získalo o rok dříve díky převzetí specialisty na internetovou reklamu firmy Overture. Google nakonec přistoupil na mimosoudní vyrovnání a svého rivala odškodnil vydáním 2,7 milionů akcií.

Yahoo se nevede

Yahoo nedávno získalo nového šéfa. Scott Thompson z Paypalu vystřídal Carol Bartzovou, která byla odvolána loni v září.

Jeden ze zakladatelů Yahoo Jerry Yang v lednu opustil představenstvo firmy. Svůj odchod avizovali i další tři členové představenstva.

Deník The Wall Street Journal přinesl zprávu, že mnoho zaměstnanců Yahoo se obává propouštění kvůli horším hospodářským výsledkům v posledním období.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru