Podnikatel Radim Jančura přichystal pro cestující novou možnost pro nákup jízdenek či letenek. Nainstaluje padesát automatů do na nádraží a obchodních domů, přičemž první již jsou v Praze a v Karlových Varech. Celkem by se síť automatů měla rozrůst až na tisícovku.

Zákazníci si tak mohou koupit jízdenky jak pro žluté autobusy Student Agency, tak i žluté vlaky RegioJet. V budoucnu také letenky distribuované Student Agency.

Šéf Student Agency to dnes oznámil na tiskové konferenci spolu se Sergejem Kosjakovem, ředitelem společnosti European Payment Systems. Ta dodá prodejní automaty Pay+, na nichž si po zaplacení zákazník jízdenky či letenky rovnou vytiskne.

 

Pay+

European Payment Systems je česká společnost, která provozuje platební terminály Pay+.

Ty umožňují dobíjení kreditů mobilních operátorů, placení složenek či faktur, provádění převodu hotovosti na bankovní účet nebo nákup vstupenek na kulturní akce.

Oranžové Pay+ terminály jsou v řadě obchodních a nákupních center. Na českém trhu je najdou zákazníci nejen v Praze, ale také v Karlovarském kraji a v Brně. Terminály jsou k dispozici také ve vybraných prodejnách maloobchodních řetězců Ahold, Interspar, Enapo, Pramen.cz, Kaufland a již brzy také v Tesco.

"Prodejní místa na všech nádražích mít nemůžeme, to by bylo ekonomicky neúnosné," řekl. Dodal nicméně, že se dopravce pokusí tyto automaty umístit na co největší množství železničních stanic, včetně těch, kde RegioJet nejezdí, ale které jsou pro společnost zajímavé z hlediska přípojů.

Podle Kosjakova bude do konce roku na nádražích zhruba 150 platebních automatů, další budou převážně v nákupních řetězcích. Zatím se většina těchto přístrojů nachází v Praze a Karlovarském kraji, rozšiřovat se podle Kosjakova budou nejdříve do Brna, Ostravy a Plzně. V závěru roku by síť automatů měla pokrývat nejen velká, ale i menší města, dodal.

„Prodej prostřednictvím automatů Pay+ je pro nás nejlepší cesta, jak rozšířit distribuční síť o automatový prodej, bez nutnosti milionových investic do budování této sítě. Využili jsme dobře fungující, existující prodejní kanál, který navíc nabízí další služby a je i na místech, kde zákazníci tradičně chodí nakupovat,“ dodal Jančura

Automaty i pro České dráhy

Změny v odbavení cestujících chystá i hlavní železniční přepravce České dráhy. Na přelomu března a dubna vypíší výběrové řízení na dodavatele jízdenkových automatů, jimiž chtějí do roku 2015 postupně vybavit osmdesát největších železničních stanic.

Plnofunkčních jízdenkových automatů si ČD plánují pořídit až 340. Prvních 68 má být na vybraných nádražích v rámci pilotního projektu instalováno již v průběhu příštího roku. Automaty budou schopny cestujícím poskytnout prakticky komplexní odbavení pro všechny vnitrostátní spoje.

Umožní jim bez fronty u pokladny vyhledat si příslušný vlak a zakoupit ten nejvhodnější typ jízdenky. Prostřednictvím automatů si také půjde rezervovat jízdenky a pořizovat potřebné doklady pro integrované dopravní systémy. ČD však zároveň tvrdí, že většina současných pokladen zůstane na nádražích zachována.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist