Česká republika se v oblasti náborových plánů pro druhé čtvrtletí tohoto roku zařadila mezi krachující ekonomiky jako jsou Řecko, Itálie, Irsko nebo Španělsko. Podle průzkumu Manpower Index trhu práce v těchto zemích očekává více zaměstnavatelů nižší potřebu pracovníků než naopak.

"Myslím si, že zaměstnavatelé jsou nyní hodně ovlivněni tím, co se děje na politické scéně, tím, jak se mluví o ekonomice. Za tímto vývojem tedy stojí až přehnaná opatrnost, která může jít až k takovému pesimismu," vysvětlila pro IHNED.cz ředitelka Manpoweru v Česku a na Slovensku Jaroslava Rezlerová.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

IHNED.cz: Máte vysvětlení, proč jsme se v náborových plánech zařadili mezi krachující země eurozóny? 

Myslím si, že zaměstnavatelé v Česku jsou nyní hodně ovlivněni tím, co se děje na politické scéně, a tím, jak se mluví o ekonomice. My jsme malá, otevřená ekonomika – a vždy budeme závislí na ostatních ekonomikách. A jestli se Německo rozhodne, že začne zakázky dávat jiným zemím, tak se to u nás samozřejmě odrazí.

Takže podle mě za tímto vývojem stojí až přehnaná opatrnost, která může vést až k takovému pesimismu.

IHNED.cz: A co v součanosti podniky nejvíce trápí?

Je to hlavně nejistota. Firmy nevědí, co přijde. Já jsem moc zvědavá na výsledky pro další čtvrtletí. Tam už totiž bude jistota ohledně toho, co bude. Druhé čtvrtletí je zatím moc předčasné. Nejvíce byznysu se totiž rozbíhá a tvoří v dubnu nebo v květnu. Alespoň ve zpracovatelském průmyslu, kde to oživení nastává opravdu až v dubnu.

ON-LINE CHAT

Pracovní právo by mělo být flexibilnější, ale také zvyšovat příjmy veřejných financí. To jsou alespoň dle české vlády důvody přijetí rozsáhlé novely zákoníku práce.

Opravdu to změny zákoníku přinesou? V jakém stavu je trh práce v Česku?

Ptejte se Ondřeje Hlaváčka, experta na oblast HR. Odpovídat bude ve středu od 13:00 hodin.

Do on-line rozhovoru vstoupíte ZDE.

IHNED.cz: Německé podniky podle vašeho průzkumu chtějí v následujícím čtvrtletí nabírat nové lidi. Neměly by ty české vykazovat podobný trend?

Německo je podle současného průzkumu hodně optimistické, což bylo i v minulosti. Německá mentalita i současný úspěch ekonomiky se v průzkumu jistě odráží. Já osobně se domnívám, že ten rozdíl mezi plánovanými nábory u nás a v Německu je daný naším způsobem nahlížení na věci, tedy více pesimisticky.

IHNED.cz: Pokud se podíváme na jednotlivé části Česka. Obvykle bývá hodně pesimistická Morava. Nyní to jsou spíše Čechy. Co za tím podle vás stojí?

Můžu to vysvětlit jen svou vlastní hypotézou, která není podložená daty. Předpokládáme, že ta horší situace v Čechách je dána větším počtem firem. Zejména ve Středočeském kraji je hodně podniků s aktivitami v celém Česku. Takže tady je to zřejmě o soustředění hlavních zaměstnavatelů do Čech.

Ale pravdou je, že nás to překvapilo. Většinou to totiž bývá opačně. Možná tady také vstupuje trochu do hry sezona, Morava je totiž v porovnání s Čechami stále více zemědělsky zaměřená, a náš průzkum zde vždy na jaře ukazoval lepší data.

IHNED.cz: Co se týče jednotlivých odvětví. Zaujalo mě číslo u státní správy, která podle průzkumu hodlá nabírat lidi. Jak je to možné, když se stále mluví o úsporách, zefektivnění státního aparátu atd...?

K tomu mám opět jen svůj osobní názor po diskusi, která u nás na toto téma probíhala. Za prvé, státní sektor je v našem průzkumu prezentován mixem různých segmentů.  Nachází se tam kromě státní správy i zdravotnictví, vzdělávání a kultura.

Dále nezapomínejte na fakt, že v našem průzkumu nezkoumáme tzv. tvrdá data. My se ptáme na náladu zaměstnavatelů ohledně jejich náborových plánů, takže to jsou měkká data. Není to tedy tak, že by nám hlásili - ano, nabereme 100 zaměstnanců, 5 jich propustíme atd. Průzkum by měl odhalovat tendence na trhu práce, ne přesné počty.

Dejme tedy tomu, že v tomto segmentu převládá jistý optimismus. A to protože se o propouštění ve státní správě hodně mluví, nic konkrétního se ale zatím neděje. Ale to je čistě jen má osobní spekulace.

IHNED.cz: Další zajímavostí může být vývoj v zemědělství, kde ve druhém čtvrtletí začnou jarní práce atd... Přesto odvětví nepočítá s tím, že by přibíralo lidi?

Podle mě se jedná pořád o totéž. Je tam velký pesimismus a opatrnost. I zemědělec neví, co přijde.

IHNED.cz: Zasít se ale musí tak jako tak....

To ano. Možná je to ale také dáno zimou. V únoru byly silné mrazy, a možná se zemědělci obávají, že ta sezona letos bude tvrdší. V každém případě se nyní vyskytují problémy například s vejci, jejichž cena vystřelila až k osmi korunám za kus. Na zemědělském trhu je vidět celková opatrnost a nejistota.

IHNED.cz Firmy také stále hovoří o nedostatku kvalifikované pracovní síly pro své provozy. Jsme v tomhle na světě ojedinělí?

My jsme dnes v situaci, kdy určité typy pozic ani v Indii není možné obsadit, protože tam chybí kvalifikace. Do podobného paradoxu se dostáváme i v Číně, kde se předvídá, že v příštích 20 letech tam budou na některých pozicích chybět až desítky tisíc lidí. Důvodem je to, že je tam početná stárnoucí populace, na druhé straně pak chybí dostatečné oborové vzdělávání.

Je to tedy celosvětový trend, který se nedotýká jen Česka. Když to velmi zjednoduším, tak jde o to, že firmy a jejich vývoj a potřeby jdou dopředu mnohem rychleji, než se mění školské systémy.

IHNED.cz: Kde nejvíce tito odborníci u nás chybí?

Jsou to určitě nové obory - technologie, IT. Potom to jsou specialisté ve strojním průmyslu a v průmyslu obecně.

Manpower Index trhu práce - srovnání zemí

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist