Míra nezaměstnanosti v eurozóně v únoru vystoupila na 10,8 procenta, a dostala se tak na nový rekord za dobu existence eurozóny. Nejhorší situace je ve Španělsku, kde nemá práci 23,6 procenta lidí. Situace se během února zhoršila i v celé Evropské unii, kde míra nezaměstnanosti podle statistického úřadu Eurostat vystoupila na 10,2 procenta.

Eurostat odhaduje, že v únoru bylo v celé EU bez práce asi 24,55 milionu lidí. Z toho asi 17,13 milionu jich připadá na eurozónu.

 

Eurostat odhaduje, že v únoru bylo v celé EU bez práce asi 24,55 milionu lidí. Z toho asi 17,13 milionu jich připadá na eurozónu. Zhoršení je lépe patrné z meziročního srovnání; zatímco loni v únoru byla nezaměstnanost v eurozóně na 10,0 procenta, v EU činila 9,5 procenta.

Proti letošnímu lednu přibylo v celé EU zhruba 167 000 nezaměstnaných, na eurozónu z toho připadá asi 162 000. Proti loňskému únoru dosahuje růst za celou EU zhruba 1,87 milionu lidí, z toho na eurozónu asi 1,48 milionu lidí.

Nejpříznivější trend má Litva

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Nejnižší nezaměstnanost mělo v eurozóně Rakousko, a to 4,2 procenta. V Nizozemsku činila míra nezaměstnanosti 4,9 procenta a v Lucembursku 5,2 procenta. K zemím s nejnižší nezaměstnaností se ale řadí také Německo, kde míra nezaměstnanosti činila 5,7 procenta.

Na opačném konci je po Španělsku Řecko s nezaměstnaností 21 procent. Je to ale údaj za prosinec.

Nejpříznivější vývoj registruje v EU Litva, kde se nezaměstnanost snížila nejvíce; mezi čtvrtým čtvrtletím 2010 a 2011 se tam nezaměstnanost snížila ze 17,5 na 14,3 procenta.

Stejný trend ale vykazuje celé Pobaltí. Razantní nárůst počtu lidí bez práce naopak registruje Řecko, kde se míra nezaměstnanosti ve stejném období zvýšila ze 14,3 na 21 procent. Podobně je na tom i Španělsko a Kypr, i když na Kypru je míra nezaměstnanosti i po silném zvýšení stále ještě pod deseti procenty.

Graf: Březnová míra nezaměstnanosti v jednotlivých zemích EU

Míra březnové nezaměstnanosti podle jednotlivých zemí EU