Práci si v Německu po loňském květnu našlo 63 tisíc lidí z novějších členských zemí unie, nicméně podle Weiseho mnoho z nich zřejmě v zemi žilo už dříve. Spolkový úřad práce přitom loni očekával, že do země přijde 140 tisíc pracovníků.
"Moudrá Británie a Irsko otevřely trh práce už dříve, tam odešlo mnoho migrantů a další je následují," vysvětlil Weise, proč se prognózy jeho úřadu nesplnily. Tvrdí také, že lidé ze střední a východní Evropy mají na britských ostrovech menší jazykové problémy, protože angličtina se ve východní části starého kontinentu učí jako první cizí jazyk.
Padly první pokuty za švarcsystém. Postih za nelegální zaměstnávání hrozí tisícům firem - čtěte ZDE
Ekonomický motor Evropy jede naplno. V Německu poprvé pracuje přes 41 milionů lidí - čtěte ZDE
Asi dvě třetiny lidí z nových členských zemí EU, kteří si nově našli práci v Německu, pocházely z Polska, 13 procent jich bylo z Maďarska a sedm z Česka. Nejvíce jich působí v Bavorsku, Severním Porýní-Vestfálsku a Bádensku-Württembersku. Pracují hlavně ve stavebnictví a ve výrobě.
Německo a Rakousko jako jediné ze "starých" unijních zemí využily celé sedmileté přechodné období, po které mohly chránit svůj pracovní trh před zájemci z členských států, jež do EU vstoupily v roce 2004.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist