O boomu českého zájmu o plavbu na mořích informoval Tomáš Beneš, majitel cestovní kanceláře Johoho, jedné z mála, které se v Česku na prodej dovolených na zaoceánských parnících specializují. V těchto dnech oživuje i jiná vzpomínka, na nejznámější lodní nehodu - potopení legendárního britského Titaniku před 100 lety. Při ní zahynulo přes 1500 lidí.

Způsob trávení dovolené na výletních lodích si v Česku postupně získává oblibu. Roste i zájem o sportovní plavbu po tuzemských řekách nebo kanálech západní Evropy. Costa Concordia ztroskotala letos v lednu poblíž italského ostrůvku Giglio. Námořní neštěstí si vyžádalo přes tři desítky lidských životů.

Potopení lodi Costa Concordia

Potopení lodi Costa Concordia bylo velké neštěstí, lidé se však při zprávách dozvěděli, jak to na těchto lodích vypadá, uvedl Beneš. Spousta lidí plavby považovala za luxusní záležitost za statisíce korun. Šok z potopení lodi podle něj brzy odezněl a zhruba po dvou týdnech se opět začaly okružní plavby prodávat. Lodní společnosti navíc kvůli obavám o odliv zákazníků nabídly akční slevy na mimosezónu, čímž se cena zájezdů snížila o pět až deset tisíc korun na osobu.

Za deset tisíc po Středomoří

V rámci těchto akčních nabídek je možné pořídit týdenní okružní plavbu po Středomoří za 400 až 500 euro (10 000 - 12 500 korun), uvedl ředitel brněnské cestovní kanceláře Moravyacht Miloš Křenek. Základní cenu zaplatí zákazníci za vnitřní kajuty, vnější kajuty s oknem jsou o 100 eur dražší a za kajutu s vlastním balkónem si cestující připlatí až 200 eur.

Vzrůstající zájem o plavbu je v posledních letech možné pozorovat i na tuzemských splavných řekách. Podle vedoucího centrálního vodohospodářského dispečinku Povodí Vltavy Karla Březiny vytrvale stoupá počet průjezdů lodí po nejdelší české řece.

Potopení lodi Costa Concordia