Švýcarsko už podepsalo s USA, Německem a Británií dohody, které umožňují zdanit peníze z anonymních účtů občanů těchto zemí ve švýcarských bankách.
Podobné dohody nyní požadují i další země EU, zatímco americké úřady nadále vyšetřují jedenáct švýcarských bank kvůli pomoci Američanům podezřelým z toho, že se vyhýbali daním.
Podle Ermottiho se Švýcarsko nachází "uprostřed hospodářské války" a cílem protivníků je oslabit dvě největší jeho banky, UBS a Credit Suisse.
Konkurenti by pak mohli získat část zahraničních aktiv obou skupin v celkové hodnotě 2,2 bilionu švýcarských franků (asi 46 bilionů Kč).
Tento měsíc nejvyšší švýcarský soud rozhodl, že Švýcarsko nesmí předat detailní informace o účtech klientů banky Credit Suisse daňovým úřadům ve Spojených státech.
Rozhodnutí soudu může zkomplikovat vyřešení dlouholetého sporu mezi oběma zeměmi.
Švýcarsko usiluje o to, aby USA ustoupily od vyšetřování výměnou za pokutu a předání jmen amerických klientů švýcarských bank do USA.
Snaží se také o uzavření dohody, která by ochránila zbývajících více než 300 bank před trestním stíháním v USA.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist