Švýcarsko už podepsalo s USA, Německem a Británií dohody, které umožňují zdanit peníze z anonymních účtů občanů těchto zemí ve švýcarských bankách.

Podobné dohody nyní požadují i další země EU, zatímco americké úřady nadále vyšetřují jedenáct švýcarských bank kvůli pomoci Američanům podezřelým z toho, že se vyhýbali daním.

Podle Ermottiho se Švýcarsko nachází "uprostřed hospodářské války" a cílem protivníků je oslabit dvě největší jeho banky, UBS a Credit Suisse.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Konkurenti by pak mohli získat část zahraničních aktiv obou skupin v celkové hodnotě 2,2 bilionu švýcarských franků (asi 46 bilionů Kč).

Tento měsíc nejvyšší švýcarský soud rozhodl, že Švýcarsko nesmí předat detailní informace o účtech klientů banky Credit Suisse daňovým úřadům ve Spojených státech.

Rozhodnutí soudu může zkomplikovat vyřešení dlouholetého sporu mezi oběma zeměmi.

Švýcarsko usiluje o to, aby USA ustoupily od vyšetřování výměnou za pokutu a předání jmen amerických klientů švýcarských bank do USA.

Snaží se také o uzavření dohody, která by ochránila zbývajících více než 300 bank před trestním stíháním v USA.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist