Euro je experiment, který má za sebou sotva první dekádu - a už čelí vážným problémům. Naproti tomu výměnný obchod je tisíciletími prověřený systém, k němuž se právě v důsledku finanční krize lidé opět začínají vracet.

Například v řeckém přístavním městě Volos si nedávno vymysleli virtuální měnu, nazvali ji TEM, hodnotou odpovídá jednomu euru a jejím prostřednictvím a díky internetu vzájemně směňují své služby i zboží.

Dělat něco pro druhé

A pozadu nezůstává ani Česko. Právě teď tu nenápadně vzniká projekt alternativního světa bez peněz, který přesahuje lokální poměry a má i mezinárodní ambice. Stojí za ním úspěšný podnikatel Libor Malý. Poté co loni koncem roku prodal za sumu přesahující údajně 900 milionů korun svoji prosperující firmu LMC se servery Jobs.cz a Práce.cz finské mediální skupině Alma Media, se Malý naplno vrhl do zcela jiného světa - světa, v němž nebudou zapotřebí žádné peníze.

Zásadní roli v tom hraje fakt, že je praktikujícím buddhistou. Idea ho totiž napadla příznačně při přednášce jednoho z buddhistických mistrů. V úzké skupině tří lidí pak představu rozvíjeli na pravidelných schůzkách celý rok.

"Dostali jsme se k nejrůznějším řešením, ale pořád to nefungovalo. Když jsme se konečně shodli na alternativní měně, zjistili jsme, že vlastně vytváříme novou centrální banku a zaměnili bychom jen jeden systém za jiný," říká Malý. Ať prý přišli na jakýkoli mechanismus, vždycky byl stávající kapitalistický svět s normálními penězi lepší. Principu, na kterém se s kolegy nakonec shodli a jejž postupně rozpracovali, říkají "bar". Jde o kombinaci daru a barteru - výměnného obchodu.


Jak přesně by měl svět bez peněz vypadat? A bude doopravdy fungovat?

Ptali jste se bývalého podnikatele Libora Malého. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal v pondělí 23. dubna od 13.00.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Mirek Dvořák
Dobrý den, vaše myšlenka světa bez peněz mne zaujala. Chtěl bych se ale zeptat, jak chcete svůj projekt financovat vy? Není to tak, že sice kážete vodu ("pojďme udělat svět bez peněz!"), ale pijete víno ("a celý projekt bude financovat penězi"). Tedy - nebylo by vhodnější už na rozjezdu celého projektu prověřit vaši základní tezi, že se jde obejít bez peněz? Děkuji za odpověď.
Dobry den a vsechny zdravim. Chapu, ze to muze vypadat, ze kazu vodu a piju vino, ale pochopte. Dnes zijeme v realite, jaka je a ja ji musim jako podnikatel respektovat, jinak bych niceho nedosahnul. Samozrejme v idealnim svete by lide měli rovnou pracovat zdarma na tak „uslechtilem“ projektu, ale v realnem krame by si potom nemeli za co nakoupit jidlo na veceri. Takze v dnesni době se bez penez lze obejit jen za cenu, kterou jen malokdo je ochoten zaplatit (viz clanky o lidech, co v Britanii a USA ziji bez penez jiz dnes). Nejprve tedy musime vytvorit ten prostor, kde to pujde (a to ja zafinancuje ze sveho) a potom jiz třeba dalsi rozvoj bude „zdarma“. Uvidime.
Libor Malý
Stylus
Dobrý den Libore, můžete se pochlubit tím, v jaké fázi je vaše aplikace bez peněz ? umím si představit , že by někdo nabízel zdarma vyprat, vyžehlit, uklidit, sepsat jakoukoli smlouvu, zasadit strom, umýt okna, ostříhat, poradit v právních záležitostech, nebo rovnou zdarma někoho zastupovat atp. ale nejsem si jistý zda by fungovalo např. postavit zdarma dům, nabízet zdarma vodné, stočné , elektřinu atp. V tomto smyslu mne zajímá zda s těmito strategickými komoditami jako je elektřina , energie , voda , plyn atp. vaše aplikace vůbec počítá? Děkuji a držím palce :-)
Dobry den. Vzdycky rikam, ze soucasny systém je nejlepsi z dosud existujicich. Tedy pokud ma před sebou tento socioekonomicky systém ještě dalsich 200-300 let rustu, potom jsem trochu predbehl dobu a delam „zbytecnou“ věc, protože rozebehnuty a rozvijejici se kapitalismus nelze zastavit a nas systém bude vhodny jen pro několik cilovych skupin. Pokud ale prijde další a další krize systemu, bude jen dobře, ze bude existovat smysluplna alternativa, která muze armadu nezamestnanych pozitivne zamestnat a mladi muzi tak nebudou rozbijet vylohy a zapalovat auta, ale něco uzitecneho tvorit. I když zadarmo. A k Vasi otazce. V soucasnosti mame jiz asi 10. verzi prototypu, ktera se v soucasne době programuje jak ve verzi pro desktopy, tak ve verzi pro mobilni platformu. Nicmene nemame vyreseny problem zasobovani strategickymi surovinami, protože to ani takto vyresit v soucasne konstelaci věci nelze. Mame na pocatek vytipovano několik cilovych segmentu, ktere jsou otevrene nasi myslence, ale zpocatku nase reseni nebude schopne nabidnout 100% sobestacnost prave z duvodu, ze se nam nepodarilo najit okamzite reseni napojeni se na klicove atributy dnesniho zivota – hypoteky, elektrina, benzin atp... Z dlouhodobe perspektivy vidim, ze budou existovat jiné alternativy, které nas problem vyresi, ale zatím dnes bohuzel ještě nejsou siroce dostupne...
Libor Malý
Marek Cíl
Pěkný den, váš projekt mne zaujal, ale jak jsme nad ním přemýšlel, zasekl jsem se na jedné otázce - proč jsou vlastně podle vás peníze špatné?
Peníze nejsou spatne, to jsem nikdy nerekl. Lide ale mají tendenci nepracovat pro dobro světa, ale pro peníze. No a v minulosti, kdy byl svet velky a nepropojeny jako dnes, to bylo zdrojem jeho rozvoje. Dnes je mnoho potreb jiz saturovanych a aby firmy mely další zisky (neb akcionari kvuli svým ziskum do firem prece investovali), musí opět snižovat již 100x snížené náklady a tím začinaji degenerovat společnost (bud třeba jim nutit párky, které uz nejsou párky, ale prach z chodby masokombinatu s pár éčkama, aby se to dalo jíst), nebo hledat další zdroje příjmů (tedy nutit nás do spotreby věci, které nepotrebujeme). Proto se vymysli reklamni kampane, utocici na primitivni pudy a motivy, prostě COKOLIV se pouzije, aby se dosahlo zisku. Ale ted pozor. Co budete delat, když budete vedet, ze vám za práci nezaplati? A ted hypoteticky – nezaplati vam nikde nikdo ? Ja verim, ze část lidi v dlouhodobé perspektivě zacne pracovat pro radost, aby se proste nenudili (nebo nemuseli rabovat) a to je zacatek naseho paradigmatu. Jakmile mate peníze, hromadite je a mnozí korumpují a delají cokoliv, aby je meli. Když peníze získat nemůžete, vsechny tyto motivy samy zmizi a vy musite najit jiny motiv, proc pracovat... - Jen tak, pro radost. Ale potom už to vlastně není práce, ale koniček, zábava. No a my se pokusíme udělat to nejlepší, aby to takto opravdu fungovalo.
Libor Malý
anonym
nechcete vstoupit do politiky?
Děkuji, nechci :-)
Libor Malý
Jana Krejčí
Nabízím ke zvážení následující úvahu - podle mne peníze v budoucnu zmizí, ale jako fyzické platidlo a dospějeme do fáze virtualizace, kdy se bude používat pouze virtuální měna, nebo jí můžeme říkat třeba body - za rohlík zaplatíte třeba mobilním telefonem 2 body, za dovolenou 10 tisíc bodů, které se automaticky strhnou z vašeho virtuálního konta. Bankovky a mince jako takové proto přestanou existovat.
Vite, to není o tom, zda se tomu rika peníze nebo body, jde o to, ze to muzete hromadit a spoustu lidi udela cokoliv, aby to ziskalo, protože tim ziskavaji moc a silu. Tedy centrem pozornosti je motivace a záměr, proč tvoříte nové hodnoty – proč pracujete. Egoismus byl v době nepropojenosti světa motorem pokroku, já ale věřím, že v době globálního propojování všech se všemi skrze miriády v reálném čase propojených systémů se egoismus stává brzdou rozvoje. Cokoliv uděláte pro svoji potěchu, okamžitě se vám to vrátí odjinud v podobě nějaké ztráty. To dříve takhle možné nebylo. Tedy začíná být výhodnější začít pracovat vybalancovaně – pro druhé AND tím současně pro sebe a proto se vám zpátky vrací jen pozitivní zpětná vazba, která vás nijak nepoškodí, ba právě naopak. Takže problém není v penězích nebo jakýchkoliv bodech čí virtuálních měnách, ale v ohromném pokroku světa, na který ale společnost neumí adekvátně zareagovat.
Libor Malý
VK
Pane Malý, váš systém "bar" sice vypadá hezky, ale nezapomněl jste na jeden článek řetězce? Jak si představujete výplatu, tedy odměnu za práci? Lidé si sice budou moci směňovat zboží, ale jak je bude odměňovat zaměstnavatel??? Děkuji.
Dobrý den, už jsem odpovídal dříve – v současné době lidé budou muset mít nějaký zdroj příjmů, neboť nedokážeme teď uskutečnit 100% sobestačnost. Ale pokud se bude otevírat prostor na růst našeho systému (pouze diky krizím stávajícícho), spousta lidí prostě nebude chodit pracovat do firem (právě třeba díky vysoké nezaměstnanosti), ale budou spolu pracovat v komunitách, což ale nejsou firmy jak je dnes známe.
Libor Malý
Lenka
Různé LETS systémy často skončily na regulaci vlády, pokud byly více oblíbené, proč by se toto vašemu systému stát nemělo? Děkuji za odpověď.
Ano,máte pravdu a to je i riziko našeho systému. Já ale říkám, že prostor pro skutečný růst našeho systému bude možný jen díky krizím systému stávajícímu. Tedy když bude řekněme vysoká nezaměstnanost, bude i pro vládu lepší tolerovat užitečnou práci lidi zadarmo v komunitách, než platit ozbrojené složby, aby rozháněly demonstrace nespokojených. A pokud krize přicházet nebudou, náš systém nikdy nebude TAK velký, aby se státům vyplatilo ho ničit. To je můj současný názor.
Libor Malý
David Horák
Jak vyřešíte klíčový problém motivace? Politické systémy, které se chtěly zbavit peněz v minulosti, usilovaly o vytvoření "nového člověka". Počítá s něčím takovým i váš systém?
Dobrý den. Já zásadně neusiluji o změnu kohokoliv na cokoliv. Změnit může člověk jenom sám sebe. Současně ale vidím takový pohyb, že spousta lidí je buď znechucených, nebo prostě jenom unavených tím systémem stávajícím a tak jsou otevřeni změně, ale nikde žádná alternativa moc není. Motivace v našem systému je trochu ošidná. Když budete více skromný a nebudete chtít všechno hned, začnete žít život v radosti a v dlouhodobé perpektivě člověk může být "bohatší", než je dnes, aniž by musel mít miliony, které stejně ke štěstí nevedou. Naše řešení není o okamžitém úspěchu, ale o dlouhodobém a zaslouženém štěstí pro ty, kdo budou opravdu pracovat. A prosím - komunisty ani socdem jsem nikdy nevolil a volit nebudu :-)
Libor Malý
Mikuláš
Dobrý den, proč se jen nevrátit ke zlatému standardu? Myslíte si, že Váš systém bude "lepší" než právě zlatý standard? - ten nám dává jistotu, že naše prostředky mají hodnotu, kterou neztrácí a naopak při dodržení všech pravidel zlatého standardu by hodnota zlata rostla s tím, jak by rostla hodnota GDP.
Dobrý den. Já vidím ten posun od něčeho hmotného, konkrétního k věcem virtuálním. Dnešní systém existuje v podstatě jen kvůli víře v jeho fungování. Návrat zpět podle mého možný není už jen proto, že "nevstoupíš nikdy 2x do téže řeku". Můj pohled na jistotu je v tom, že jistotu může člověk hledat jen sám v sobě, nikdy se nemůže úplně spolehnout na něco jiného.
Libor Malý
Mikuláš
Dobrý den, nestačilo by jen se vrátit ke zlatému standardu? V čem je Váš systém "lepší" než právě zlatý standard?
Už jsem odpověděl, nevidím cesty zpět...
Libor Malý
Ctirad
Jak mě bez peněz donutíte, abych pracoval? Jsem člověk od přírody líný, bude mě společnost živit dary?
Diky moc za otázku, tady máte odpověd :-) Jak mne donutíte pořád něco dávat takovému lenochovi, jako jste (s dovolením) Vy? Celý náš systém je založen na maximální transparentnosti, takže to, že jste lenoch, budou vědět všichni. Bude tak mít někdo radost vás dlouhodobě živit? Možná snad Vaše maminka, ale ta to může dělat již dnes :-)
Libor Malý
Jarek
Vážený pane Malý, Váš nápad je bohužel čistá utopie. Napadá mě jen pro příklad: Za co by jsme nakupovali benzín? Za švestičky ze zahrádky? :-)) Teď vážně. Chápu tuto Váši myšlenku jako jakýsi pokus o "spravedlivou společnost". Ale taková myšlenka je právě úplně utopická. Vždy bude někdo, kdo bude mít něčeho víc a tím bude u ostatních vyvolávat závist. Tak jaký by měl být rozdíl oproti současnému peněžnímu systému? Vzdal by jste se snad Vy svých milionů? Nevzdal. Takže se současným systémem má někdo víc peněz, s Vašim by měl například víc švestiček. Žádný rozdíl. Jestli nadáváme na nedostatek peněz nebo švestiček. Hezký den.
Dobrý den, v podstatě máte s tou utopií pravdu a já to přiznávám. Ale když jsem v roce 1995 dostal nápad, že vybuduji elektronický trh práce a každý si díky tomu po internetu najde práci, také se mi lidé "smáli" a říkali, že je to utopie. No a povedlo se to. Takže já jsem na práci s utopií zvyklý, i když tahle je jen větších rozměrů, uznávám. Podívejme se na to třeba z tohoto úhlu pohledu: Já mám ve své komunitě nejvíce švestek, ale lidé si mne váží, protože jsem pro tu komunitu užitečný a je pro ně výhodné mne i se švestkami v komunitě mít. Pak přijde někdo cizí, zvnějška komunity a bude mi chtít ty švěstky vzít. To ale přestává být riziko už jen pro mne, ale pro celou komunitu, protože já a moje švěstky jsou pro všechny ty lidi opravdu užitečné a důležité. Proto mi pomohou se tomu cizákovi, který mi kradě švěstky, bránit. A samozřejmě - ideální svět neexistival a existovat nikdy nebude, vždy budou zloději a podvodnící, ale je třeba s tím počítat a my s tím v návrhu systému počítáme. Možná je to utopie, co děláme, ale já měl vždycky hlavu v oblacích, ale nohy pevně na zemi. Napadlo mne to, věřím tomu, tak to zkusím udělat a uvidíme, zda to bude fungovat. Třeba jen budeme inspirovat někoho dalšího, kdo udělá ještě lepší verzi, než jaká napadla nás.
Libor Malý
JK
Dobrý den. Myslíte že k uskutečnění takového experimentu je vhodná zrovna dnešní ČR, že by se nenašla země s vhodnějšími podmínkami, resp. mentální konfigurací obyvatelstva?
Mát pravdu, ale já jsem typický Pražák a žiju tady, proto to vyvíjíme u nás. Ale testování prototypů proběhlo na mnoha lidech i z jiných kultur a ras - západní, východní Evropa, USA, Afrika, blízký východ, všichni byli schopni s tím fungovat. Takže od počátku to vnímám spíše jako globální aplikaci, ale teprve začínáme...
Libor Malý
Mikuláš
Dobrý den, z toho co zde píšete není Váš systém trochu jako návrat k socialismu? akorát dobrovolnému?
Víte, neomezujme se nějakými -ismy. Pro mne je důležitá FUNKCE, tedy že to přínáší cílovým skupinám užitek. Za socialismu jsem léta žil a nemíním se do něho vracet, to mi věřte :-)
Libor Malý
jl
Resite nejak otazku svobody? Preci jenom dolar v kapse je jednim z jejich nejsilnejsich garantu. A za druhe, hovorite o saturaci mnohych potreb a argumentujete spotrebou parku v populaci - neni to naprosty rozpor?
Moje pojetí svobody je takové, že každý je svobodný sám v sobě a žádné peníze k tomu nepotřebuje. A možná provokativní - je lepší být štastný, i když vám někdo ze západu říká, že nejste svobodný jak on by chtel, nebo mít dolar v ruce, mit jakýsi pocit svobody, ale nežít šťastný život ? Ano, většinu skutečných potřeb má západní civilizace saturovány. To, že se na Západě začínají zhoršovat životní podmínky je podle mne jen důkaz toho, že jsme již minuli ten nejvyšší bod na sinusoidě a jako civilizace možná už klesáme dolu. Ale na párky jsme si již zvykli a nebudeme se jich chtít dobrovolně vzdát, v tom vidím riziko...
Libor Malý
Jakub
Dobrý den pane Malý, jste velmi zajímavý člověk. Existují v návaznosti na Váš projekt obdobné zahraniční projekty? Celý princip Vašeho projektu je jistým způsobem založený na globalizaci společnosti a proto se ptám, zda-li plánujete např. propojení s jinými obdobnými "systémy" v dalších zemích nebo to bude čiště česko(max. česko-slovenská) platforma? Děkuji.
Dobrý den, myslím, že by bylo dost nešťastné s někým podobným si konkurovat, to bych mluvi sám proti sobě. Takže ano, máme v plánu být napojitelní a propojitelní, ale v současnosti pracujeme na minimální verzi našeho produktu a potom se uvidí. Ale ano, chceme být otevřená platforma.
Libor Malý
Pavel
Díky za Vaši aktivitu pane Malý, kdy budeme moci přispět svou trochou do vašeho bááru?
No já věřím, že určitě brzo po prázdninách nejpozději :-)
Libor Malý
Pavel
Dobrý den pane Malý,máte můj obdiv.A pokud je problém v elektřině a benzínu a vůbec v pohonných hmotách tak to už já mám vyřešené.Naprostá soběstačnost.Byla by i pro druhé.Až bude čas můžete se se mnou spojit.Držim všechny palce.
Děkuji, on se ale svět mění rychle, věřím, že i ty komodity časem vyřešíme...
Libor Malý
Martin
V čem je rozdíl hromadit peníze a nebo nemovitosti, starožitnosti, výrobky, suroviny...? Sám zde připouštíte, že to i nadále bude o směně a dokud to bude o směně, tak mi připadá zbytečné snít o tom, že to bude bez peněz, protože peníze jsou prostředkem směny a ten tu tedy bude i nadále existovat.
Náš systém je o realizaci transakcí, ne o "směně" něčeho za něco. Když to hodně zjednoduším, my nepotřebujeme peníze jako nástroj směny, protože to za nás zoptimalizuje algoritmus stroje. U nás je to pravdu "bar" - nekonečný řetezec barterů darů. Ale pokud se na pojem "dar" člověk dívá jako na dar v dnešním pohledu, nedává to smysl. Ano, i tady u nás může člověk cosi hromadit - říkáme tomu zásluhy. Čím bude člověk užitečnější, tím více si ho budou lidé vážit a tím lepší podmínky v rámci své komunity bude mít. Ale berte naše zásluhy jakožto nahromaděnou zkušenost ostatních lidí s Vámi a vaší prací, taková karma, řekněme. Tu si ale nekoupíte, ale musíte zasloužit. Proto zásluhy.
Libor Malý
zrušení peněz
Dobrý den, Stát kde zrušili peníze v nedávné době mě napadá pouze Pol Pot v Kambodži a moc slavně to nedopadlo, doufám, že jste se u něj neinspiroval :-)
Dobrý den, já nic neruším, žádnou revoluci neplánuji, nikoho do ničeho nutit nebudu. Jen nabídneme možnost tak dobrou, jak jen dokážeme a uvidíme :-)
Libor Malý
Milan
Dobrý den. Jak vnímáte postupný zánik této civilisace závislé na fosilních palivech. Domníváte se, že to bude směřovat ke vzniku malých komunit, kde se pak uplatní principy vaší „bezpeněžní“ idey?
Dobrý den, nejsem zastánce katastrofických vizí, naopak, já vidím, že lidstvo to nejlepší má teprve před sebou, ale bude se k tomu muset prokousat nezbytnou změnou, který dříve či později z definice musí přijít. Nic není navěky. Ano, vidím společnost žijící v komunitách, ale v finále se to zase až tak od dnešního stavu lišit "zvenku" nebude, snad jen lidé budou spokojenější, než dnes. Podotýkám - je to ale jen vize, jak říkají někteří utopistická a je to dost možná pravda. Ale proč to nezkusít, když mohu ?
Libor Malý
anonym
Vy se určitě hodně nudíte.
Ani ne, to mi věřte :-)
Libor Malý
mhi
Dobry den, hospodarstvi zalozene na menovem systemu ma krasnou zpetnou vazbu. Neni-li vyrobek/sluzba dobra, trh prostrednictvim nedostatecnych prijmu (prostrednictvim mnozstvi penez) rekne podnikateli, ze neco dela spatne. Ten bud' sjedna napravu, nebo zkrachuje (u nas si jeste muze sahnout pro dotace, ale to je mimo tema). Problem vsech netrznich hospodarstvi je, ze tuto zpetnou vazbu nemaji. Viz treba bida socialismu. Takove systemy tedy upadaji, protoze nemaji onu negativni zpetnou vazbu. A nyni k meritu me otazky: jakou zpetnou vazbu ma Vas system? Tedy jak se clovek dozvi z okolniho sveta, ze dela neco spatne, jak zajistite, aby probihal nejaky vyvoj? Jak zajistite to, aby se lina vetsina nezivila na ukor pilne mensiny? A jak vubec zajistite, aby nejaka pilna mensina stale existovala? Jak by se resil problem, ze muj soused chce jezdit v mem Mercedesu, nebo muj soused chce taky stejne auto jako mam ja? Budeme vsichni jezdit v BMW/Mercedesech? Potom budou mit vsichni Maybach a Rolls-royce ? A nakonec pozlacena auta delana na zakazku? Kde se vezme tolik zlata ? ;-). Tak nejak mi to pripada jako projekt s kibucy, ktere myslim nijak zvlast nedopadly. Martin PS: Vy mozna nemate potrebu pracovat pro penize (coz chapu), nicmene tak jako Vy neuvazuje vetsina. Ja mam asi taky dost penez na to, abych dozil do konce zivota slusnym nadstandardem, a taky budu stale pracovat a hromadit majetek. Bavi me to. Nicmene 99% lidi v mem okoli by podalo vypoved ze zamestnani a ziskane penize by prosustrovalo.
Dobrý den, v našem systému je zpětná vazba klíčová, jinak by to opravdu nefungovalo. Viz před chvílí zmíněné zásluhy. Každý si vybírá, s kým svoji transakci realizuje, neboli komu "to" dá. Systém je obráceně, primární je nabídka, tedy moje seberealizace necim, co mne baví. A vybírám si, kdo má aktuálně obdobnou potřebu a komu tím mohu udělat radost. Pokud v systému vidím, že člověk nemá žádné zásluhy (= je lenoch), nic mu ale nedám. Tak ti, kteří jsou aktivní a užiteční, více a dříve dostávají než ti, kteří jsou užiteční málo a nic moc nedělají. Souhlasím, že takto neuvažuje většina lidí a z našeho výzkumu to také tak vyšlo. Budu absolutně šťastný, když jednou v nějakém takovém systému bude reálně fungovat 20% populace. Zapojit se bude chtít provést určitou mentální změnu, kterou ne každý udělá. Ale věřím na pohyb a změnu ve společnosti, jinak bych to nedělal...
Libor Malý
Martin Kvapil
Těším se na nějakou demoverzi. Kdy to bude možné vyzkoušet?
No jestli jsi ten Martin Kvapil, kterého znám z dávna, MOC rád Tě uvidím :-) Jinak prosím posečkejte ještě pár měsíců...
Libor Malý
Míra
Dobrý den, váš nápad se mi velmi líbí. I když by fungoval jako velmi minoritní varianta k současnému systému, stejně by měl svůj smysl. Mimo jiné v kultivaci části společnosti. Podobný systém jsem v minulosti čistě teoreticky promýšlel, mám tedy následující dotaz: Předpokládám, že jednotlivosti (zboží + služby) nepřepočítáváte na jakékoli, již uvedené „body“. Tím by se jen vytvořila alternativní virtuální měna. Je tedy Váš systém založen jen na samotném členství „zaregistrování“ v něm a nějaké formě transparentního hodnocení ostatních účastníků? Držím Vám palce. Je možné si někde o vašem projektu od Vás poslechnou něco osobně (workshop, přednáška) či v budoucnosti nějakou formou spolupracovat?
Ano, základními body jsou dobrovolnost, seberealizace (dělám, co mě baví a v čem jsem užitečný), transparentnost, důvěra a autenticita, příslušnost do komunity, zpětná vazba na základě hodnocení, z toho vznikající "zásluhy", absence ceny (věci sice mají pro lidi hodnotu vždycky, ale ta se nijak nezvědomuje do ceny), jen se nerovnováha přijaté a vydané "subjektivní hodnoty" projevuje do dlouhodobého chování lidí a výběru typů realizovaných transakcí. Snad jsem nic podstatného nezapomněl :-) Přednášky teprve začínáme připravovat, pánové z Ekonoma mne předstihli :-)
Libor Malý
Stanislav
Velice zajímavý nápad. Celkem si ho dovedu představit na bázi komunit, ale ve velkém měřítku si to představit nedovedu. Jak by obchodovaly komunity? Jak získám něco od člověka kterému já nemám co nabídnout a proto ho neznám? (Problém velké komunity)
Ano, máme hotový mikroekonomický model, makroekonomický máme rozdělaný v konceptu, ale ne v detailu. Priority teď věnujeme spuštění minimálního produktu. Základním principem je jen vhodně adaptovat pravidla z malého na velké, ale je tam spousta neznámých a rozhodli jsme se nevymýšlet věci teoreticky od stolu, ale počkat na zkušenosti a podle nich dál pokračovat.
Libor Malý
Roman
Dobrý den, jsem zdravý a nejsem líný, takže se mi Váš projekt líbí, ale co se semnou stane v případě nemoci? Počítá Váš projekt také s hendikepovanými lidmi a důchodci. Jak bude fungovat zdravotní systém? Díky Roman
Dobrý den, proto máme systém založený na komunitách, na relativně osobních vazbách. Spoustu lidí baví starat se o druhé, pomáhat jim, jenom se tím dnes třeba neuživí. Víte, jak budete užitečný v komunitě, když se budete starat o všechny naše rodiče např ? Jak vám budeme my všichni ostatní vděční ? Věřím, že lékaři a učitelé budeu zase jednou z nejdůležitějších profesí... Děkuji, věřte, nemám úplně všechny odpovedi na všechny možné situace, ale kdo nic nedělá, nic nezkazí. Tak my se pokusíme něco udělat a asi při tom také něco zkazíme, omlouvám se dopředu. Krásný den přeji. Libor Malý
Libor Malý