Zatímco zisk mateřské firmy PKN Orlen v 1. čtvrtletí vzrostl o 15 procent na 1,26 miliardy zlotých (7,5 miliardy Kč), česká dcera – petrochemická společnost Unipetrol vykázala v letošním prvním čtvrtletí čistou ztrátu 363,1 milionu korun.

Loni ve stejném období přitom firma vytvořila čistý zisk 463,7 milionu korun. Tržby se ale meziročně zvýšily z 23,09 miliardy Kč na necelých 25,45 miliardy korun.

Provozní ztráta (EBIT) Unipetrolu v prvním čtvrtletí činila 51,05 milionu Kč po loňském zisku 570,7 milionu korun. Představenstvo firmy ztrátu očekávalo.

"Začátek roku se ukázal být obtížný především z pohledu petrochemického segmentu, kde se potýkáme s poklesem prodejů a zhoršenými petrochemickými maržemi. Naopak velmi dobrý výsledek zaznamenal rafinerský segment, kde meziročně došlo k 69procentnímu nárůstu provozního zisku," řekl generální ředitel Unipetrolu Piotr Chelminski.

Obrat skupiny meziročně vzrostl o deset procent na 25,5 miliardy korun. Pozitivně se do výsledku společnosti promítly zlepšené rafinerské marže, optimalizace fixních nákladů a prodej nespotřebovaných emisních povolenek za více než 100 milionů korun.

"V maloobchodním segmentu dlouhodobě dochází k poklesu poptávky po palivech, zejména benzinu. V průběhu roku proto chceme posílit prodeje doplňkového zboží a plánujeme otevřít 88 nových provozoven občerstvení STOP CAFE, úspěšných na polském trhu v síti čerpacích stanic Orlen," dodal Chelminski.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

PKN Orlen také překvapil, ale pozitivně

Zisk PKN Orlen v 1. čtvrtletí vzrostl o 15 procent na 1,26 miliardy zlotých (7,5 miliardy Kč). K růstu dopomohl finanční zisk ze zhodnocení ropných zásob, který překonal vliv slabšího provozního výsledku.


Názor analytika: Tomáš Menčík, Cyrrus

Unipetrol dnes vydal výsledky za 1Q2012. Již 19. 4. firma zveřejnila předběžné provozní ukazatele a připravila trh na „mírnou ztrátu“. Ta nakonec dosáhla 363 mil. Kč. Další z mála informací, která byla zveřejněna, je oznámení, že Unipetrol plánuje dosáhnout kladného EBIT v letošním roce.

V reakci na špatné hospodaření firmy v posledních kvartálech firma plánuje v letošním roce snížit počet zaměstnanců. Výsledky hodnotíme jako mírně negativní, nicméně neočekáváme znatelnou tržní reakci na akciích Unipetrolu.


PKN Orlen podle agentury Reuters překonal čistým výsledkem svou předpověď, v níž čekal zisk 1,04 miliardy zlotých. Provozní výsledek klesl o 27 procent na 939 milionů zlotých, což bylo v souladu s firemním odhadem. Tržby se zvýšily o téměř 30 procent na 29,25 miliardy zlotých.

Společnost těžila z posílení kurzu zlotého, který zvýšil hodnotu ropných zásob firmy o 700 milionů zlotých. Zisková marže ale klesla, protože PKN nedokázala plně přenést růst cen ropy do cen svých produktů.