Antonio Brufau Nuibó, šéf španělského ropného obra Repsol YPF, byl v šoku, když argentinská vláda v polovině dubna oznámila, že z moci úřední vyvlastňuje 51 procent jeho dceřiné firmy YPF.
Už v březnu argentinská prezidentka Cristina Fernándezová kritizovala Repsol, že málo investuje do rozvoje energetiky v její zemi. Zkušený kormidelník Brufau tušil neblahý vývoj a dvakrát odletěl do Buenos Aires, aby se s ní setkal a zabránil znárodnění YPF.
Avšak nebyl přijat a prezidentčiny útoky se stupňovaly. "Jsme jedinou zemí v Americe a v podstatě na celém světě, která neovládá své vlastní přírodní zdroje," postěžovala si poněkud demagogicky Fernándezová.
Častá znárodnění ohrozí investice v Latinské Americe, varuje Španělsko i Evropská komise - čtěte ZDE
Střelba do vlastního
Brufau zahájil protiútok v opravdu velkém stylu. Především získal podporu španělské vlády, která se usnesla, že Argentinu vystaví hospodářským a dalším sankcím. Hned na to pak vyhlásila omezení dovozu argentinské bionafty, což byl obchod za miliardu dolarů ročně.
"Argentina se střelila do vlastní nohy tím, že poškodila své vztahy se Španělskem," řekl španělský ministr zahraničí José Manuel Soria. Brufau přiměl členy španělské vlády, aby intervenovali ve prospěch Repsolu v Evropské komisi, ve Světové bance i u řady vlád zemí z celého světa. Znepokojení nad vyvlastněním YPF například vyjádřily vlády či úřady Mexika, Kolumbie, Peru a Chile.
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso se obrátil na prezidentku Fernándezovou s výzvou, aby hledala se španělskou firmou oboustranně přijatelné řešení, a nepoškodila tak tamní podnikatelské prostředí. Poukázal i na španělsko-argentinskou dohodu o ochraně investic, která byla vyvlastněním YPF porušena.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.