Euro i v úterý oslabuje a k dolaru ztrácí již sedmou seanci za sebou. Důvodem jsou obavy o budoucnost úsporných plánů eurozóny považovaných za důležitou součást boje regionu s dluhovou krizí po víkendových volbách v Řecku a ve Francii. Ze stejných důvodů klesají i ceny ropy.

Euro vůči dolaru oslabilo o 0,7 procenta na 1,2997 USD, když v pondělí se během dne propadlo až na 1,2955 USD, nejníže od konce ledna.

K jenu euro kleslo o 0,8 procenta na 103,72 JPY.

Podle analytiků se kurz eura zřejmě nyní ustálí na 1,30 USD a obchodníci budou čekat, jak se bude politická situace dále vyvíjet. Investoři zatím nečekají, že by situace v Řecku mohla vyvolat rozpad eurozóny, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy klesaly pátý den po sobě - severomořská ropa Brent klesla před 16:00 hodinou SELČ o 1,30 dolaru na 111,85 dolaru za barel. Americká WTI oslabila podobným tempem na 96,60 dolaru.

Vše dohromady

Vyhlídky ekonomického růstu v Evropě a USA se v posledních týdnech zřetelně zhoršily, jak naposledy potvrdily páteční údaje z amerického trhu práce. Zároveň mizí obavy z poruch v nabídce. Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí řekl, že největší světový vývozce ropy těží zhruba deset milionů barelů denně, což je nejvíce za řadu desetiletí, a pro případ narušení trhů skladuje 80 milionů barelů.

Nejistotu na trhu vyvolávají politické změny v eurozóně po zvolení socialistického prezidenta ve Francii a porážce proevropských stran v Řecku.

"Obnovené obavy o zdraví eurozóny se kryjí se slabším růstem jinde a zprávami o zlepšení dodávek ropy. Roste navíc riziková averze a kurz dolaru, takže všechno teď tlačí ropu dolů," řekl agentuře Reuters šéf komodotních analytiků německé banky Commerzbank Eugen Weinberg.