Soudce bude ve sporu Google v. Oracle rozhodovat, jaký je rozsah ochrany autorským právem. Ze soudu o miliardové náhrady škody se tak stal principiální spor o to, jak bude ochrana softwaru v podobě copyrightu zasahovat do práce programátorů.

Podle některých názorů by vítězství Oraclu mohlo ohrozit další rozvoj softwaru, především internetu a cloudových technologií. "Do problému by se dostalo jak celé odvětví cloud computingu, tak celý internet," uvedla Julie Samuels z organizace Electronic Frontier Foundation, hájící svobodný rozvoj světové sítě. Pro ten je totiž zásadní zajištění spolupráce aplikací a služeb.

Představa široké copyrightové ochrany softwaru se nelíbí ani českým vývojářům. "Počítačové programy by měly být chráněny pouze jako celek, podobně jako třeba knihy. Funkce, ze kterých se programy skládají, autorskoprávně chránit nelze, stejně jako to není možné u charakterů jednotlivých postav v románech." říká Jaromír Fulnek ze společnosti Inmite zabývající se mobilními aplikacemi.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se