Čistý zisk španělské telekomunikační společnosti Telefónica byl v prvním čtvrtletí roku 2012 pouze 748 milionů eur (asi 18,9 miliardy Kč).

Znamená to meziroční propad o 54 procent.

Na vině je pokles hodnoty podílu, který Telefónica drží ve společnosti Telecom Italia, a nutnost snižovat ceny na domácím španělském trhu.

Příčinou poklesu hodnoty podílu ve společnosti Telecom Italia je zvýšení kapitálu, hodnota podílů se tak naředila. Ve Španělsku se Telefónica rozhodla sáhnout ke zlevnění služeb, neboť tamní ekonomika prochází silným útlumem, pro který je charakteristický pokles poptávky.

Analytici s poklesem zisku společnosti Telefónica sice počítali, v anketě agentury Reuters ale odhadovali, že firma udrží zisk alespoň na miliardě eur.

Tržby španělské Telefónicy se v prvním čtvrtletí roku 2012 příliš nezměnily, dosáhly 15,5 miliardy eur (asi 391,3 miliardy Kč).

Zisk klesl i české Telefónice

Telefónica patří k největším telekomunikačním skupinám světa, její roční tržby jsou srovnatelné s velikostí státního rozpočtu České republiky.

Zaměřuje se na trhy v Latinské Americe, v rámci Evropy působí nejen ve Španělsku, ale i v Česku, kde vlastní firmu Telefónica Czech Republic. Ta ve čtvrtek informovala, že jí v prvním čtvrtletí klesl zisk o sedm procent na 1,6 miliardy korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist