Ministři financí eurozóny jednají o současné krizi, zejména o tom, co s Řeckem, a jak zabránit, aby se nestal velký problém ze Španělska, Portugalska a Itálie.

Evropská komise před jednáním prohlásila, že stále vidí budoucnost Řecka v eurozóně. Prohlášení politiků ale nejsou tak silná, jako tomu bylo koncem loňského roku.

Například Angela Merkelová uvedla, že Řecko vždy zůstane členem EU, eurozónu však nezmínila. To ještě víc podpořilo spekulace o brzkém návratu Řecka k drachmě.

Rakouská ministryně financí Maria Fekterová před jednáním řekla, že země jako Řecko nemůže opustit eurozónu, ale může odejít z EU, a že si Řekové musejí uvědomit vážnost situace.

Burzy i měna padají, dluhopisy se prodražují

Spekulace okolo Řecka silně hýbou trhy, evropské burzy zažily v pondělí silný propad. Hlavní indexy klesly o více než dvě procenta, největší propad zažily akcie evropských bank.

Euro navíc kleslo vůči dolaru na čtyřměsíční minimum. Někteří analytici čekají, že v nadcházejících týdnech by mohla evropská měna sestoupit ze současných 1,2828 USD pod hranici 1,20 USD.

Není to konec pondělních špatných zpráv z Evropy: španělské dluhopisy jsou nejdražší v letošním roce (výnos 6,331 %). Průmysl v eurozóně oproti loňsku klesl o 2,2 %.

Držitel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman tvrdí, že euro by mohlo skončit během několika následujících měsíců, s tím, že Řecko opustí eurozónu už v červnu. Krugman to píše ve svém pravidelném blogu na serveru deníku The New York Times.

Sobíšek: Euro v dohledné době neskončí

"Jsem přesvědčen, že euro jako měna v dohledné době neskončí. Myslím, že Krugman podceňuje politické odhodlání Evropanů euro udržet. Nejde jen o Německo. Francouzský prezident Françoise Hollande a představitelé menších zemí budou s německými politiky v tomto ohledu na jedné lodi," řekl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Z ekonomického pohledu je podle Sobíška vidět propastné rozdíly mezi situací Řecka, které do eurozóny nikdy nemělo být připuštěno, a všemi ostatními zeměmi. "Na bankrot Řecka s následným odříznutím od evropských penězovodů by zřejmě reagoval zbytek eurozóny stmelením se a s pomocí Evropské centrální banky by bylo možné ustát nákazu finančních sektorů v dalších zemích," dodal Sobíšek.

"Otázkou už jen je, jak vystoupení Řecka z eurozóny proběhne. Bude spořádané nebo překotné? Pravděpodobnější je, že přijde jednoho rána z ničeho nic kolkováním bankovek a uzavřením finančních hranic. Řekové se totiž budou bát, že by mohl kapitál pláchnout, protože s přechodem na drachmu přijde dramatická devalvace. Se slabší drachmou najednou nepůjde splácet zahraniční úvěry poskytnuté původně v eurech," uvádí ekonom NextFinance Vladimír Pikora.

Trhlina v hrázi

"Ke komentáři Paul Krugmana není co dodat, ve zkratce přesně vystihnul to, čeho se finanční trhy nejvíce obávají a co právě dnes opět silně hýbe kurzem eura a dluhopisy i akciemi po celém světě," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Odchod Řecka z eurozóny by se podle něj mohl stát trhlinou v hrázi, kvůli které se protrhne celá přehrada. "Opět se tak vrací otázka, zda prohloubit vzájemnou solidaritu a posunout evropskou integraci směrem k fiskální a politické unii či nikoli," dodal s tím, že do diskuse se tak vrátí témata jako výrazné posílení záchranných fondů EFSF a ESM, společný evropský dluhopis, celounijní ministerstvo financí nebo částečně společné daně.