Ministři financí eurozóny jednají o současné krizi, zejména o tom, co s Řeckem, a jak zabránit, aby se nestal velký problém ze Španělska, Portugalska a Itálie.
Evropská komise před jednáním prohlásila, že stále vidí budoucnost Řecka v eurozóně. Prohlášení politiků ale nejsou tak silná, jako tomu bylo koncem loňského roku.
Například Angela Merkelová uvedla, že Řecko vždy zůstane členem EU, eurozónu však nezmínila. To ještě víc podpořilo spekulace o brzkém návratu Řecka k drachmě.
Rakouská ministryně financí Maria Fekterová před jednáním řekla, že země jako Řecko nemůže opustit eurozónu, ale může odejít z EU, a že si Řekové musejí uvědomit vážnost situace.
Burzy i měna padají, dluhopisy se prodražují
Spekulace okolo Řecka silně hýbou trhy, evropské burzy zažily v pondělí silný propad. Hlavní indexy klesly o více než dvě procenta, největší propad zažily akcie evropských bank.Britští bookmakeři už neberou sázky na odchod Řecka z eurozóny. Dostali strach - čtěte ZDE
Euro mělo minu zakopanou už v základech, ukazují odtajněné německé dokumenty - čtěte ZDE
Euro navíc kleslo vůči dolaru na čtyřměsíční minimum. Někteří analytici čekají, že v nadcházejících týdnech by mohla evropská měna sestoupit ze současných 1,2828 USD pod hranici 1,20 USD.
Není to konec pondělních špatných zpráv z Evropy: španělské dluhopisy jsou nejdražší v letošním roce (výnos 6,331 %). Průmysl v eurozóně oproti loňsku klesl o 2,2 %.
Držitel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman tvrdí, že euro by mohlo skončit během několika následujících měsíců, s tím, že Řecko opustí eurozónu už v červnu. Krugman to píše ve svém pravidelném blogu na serveru deníku The New York Times.
Sobíšek: Euro v dohledné době neskončí
"Jsem přesvědčen, že euro jako měna v dohledné době neskončí. Myslím, že Krugman podceňuje politické odhodlání Evropanů euro udržet. Nejde jen o Německo. Francouzský prezident Françoise Hollande a představitelé menších zemí budou s německými politiky v tomto ohledu na jedné lodi," řekl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Z ekonomického pohledu je podle Sobíška vidět propastné rozdíly mezi situací Řecka, které do eurozóny nikdy nemělo být připuštěno, a všemi ostatními zeměmi. "Na bankrot Řecka s následným odříznutím od evropských penězovodů by zřejmě reagoval zbytek eurozóny stmelením se a s pomocí Evropské centrální banky by bylo možné ustát nákazu finančních sektorů v dalších zemích," dodal Sobíšek.
"Otázkou už jen je, jak vystoupení Řecka z eurozóny proběhne. Bude spořádané nebo překotné? Pravděpodobnější je, že přijde jednoho rána z ničeho nic kolkováním bankovek a uzavřením finančních hranic. Řekové se totiž budou bát, že by mohl kapitál pláchnout, protože s přechodem na drachmu přijde dramatická devalvace. Se slabší drachmou najednou nepůjde splácet zahraniční úvěry poskytnuté původně v eurech," uvádí ekonom NextFinance Vladimír Pikora.
Trhlina v hrázi
"Ke komentáři Paul Krugmana není co dodat, ve zkratce přesně vystihnul to, čeho se finanční trhy nejvíce obávají a co právě dnes opět silně hýbe kurzem eura a dluhopisy i akciemi po celém světě," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
Odchod Řecka z eurozóny by se podle něj mohl stát trhlinou v hrázi, kvůli které se protrhne celá přehrada. "Opět se tak vrací otázka, zda prohloubit vzájemnou solidaritu a posunout evropskou integraci směrem k fiskální a politické unii či nikoli," dodal s tím, že do diskuse se tak vrátí témata jako výrazné posílení záchranných fondů EFSF a ESM, společný evropský dluhopis, celounijní ministerstvo financí nebo částečně společné daně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist