Rusku, které je největším světovým producentem ropy, v důsledku vládních zásahů opět hrozí nedostatek benzinu a dalších ropných paliv.
Ruské úřady omezily možnost přepravy ropy po železnici, což nutí některé rafinerie k výraznému snížení produkce, řekly agentuře Reuters zdroje z ropného odvětví a z trhu. Vývozu ruské ropy by se to dotknout nemělo, protože ten se uskutečňuje z valné většiny ropovody.
Ruský úřad pro bezpečnost dopravy v reakci na sérii nehod 5. května zakázal používat železniční vagony určené po přepravu lehkých ropných produktů k dopravování ropy a těžkých topných olejů. Analytici odhadují, že to může vést ke propadu zpracování ropy o čtvrtinu nebo víc.
Může se tak opakovat loňský nedostatek paliv v některých oblastech, který vyvolalo nařízení premiéra Vladimira Putina snížit maloobchodní ceny benzinu. Ten podnítil ropné společnosti ke zvýšení vývozu.
Středně velká ropná rafinerie Orskněftěorgsintěz v Orenburské oblasti uvedla, že její dodávky ropy se propadly na téměř polovinu.
Češi kvůli rekordním cenám benzinu omezují jízdy autem. Doplatil na to i Unipetrol - čtěte ZDE
Hladová Asie připraví Evropu o ropu z Ruska, říká hlavní analytik RusEnergy - čtěte ZDE
"Budeme schopni fungovat v tomto režimu deset dní. Doufám, že do té doby se situace vyřeší," řekl zástupce firmy. Rafinerie v Chabarovsku na Dálném východě už omezila výkon na polovinu.
Mluvčí největší ruské ropné společnosti Rosněfť řekl, že jeho podnik již písemně požádal úřadujícího ministra dopravy Igora Levitina, aby platnost nařízení odložil do 1. srpna. Znepokojení nad zákazem vyjádřily podle listu Vedomosti i další velké společnosti Lukoil, Gazpromněfť, TNK-BP a Bašněfť. TNK-BP, která je třetím největším těžařem v zemi, dokonce pohrozila, že by mohla omezit svou produkci.
Ruské rafinerie zpracovaly v prvním čtvrtletí 65,6 milionu tun ropy, což představuje 5,3 milionu barelů denně, což je asi polovinu celkové ruské těžby Vyrobily 9,4 milionu tun benzinu, 17,4 milionu tun nafty a 19,3 milionu tun topných olejů.
Podle expertů může zákaz znamenat ztrátu 25-30 procent této produkce a dotkne se to zejména vzdálených oblastí, kde rafinérie spoléhají právě na dopravu ropy po železnici. Evropské části Ruska, kde jsou rafinerie napojeny na systém ropovodů, by se to dotknout nemělo, stejně jako vývozu do Evropy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist