Poštová banka, ovládaná společností J&T, skoupila významnou část pohledávek přední české chemičky Spolchemie. Týdeníku Ekonom to potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje. Sama banka zatím své úmysly nesdělila.

Mluvčí Spolchemie Marie Logrová uvedla, že "Poštová banka je jedním z oficiálních bankovních věřitelů Spolchemie. V tuto chvíli probíhají jednání o dlouhodobé spolupráci a do jejich ukončení nebudeme podávat žádné další informace."

Podle informací týdeníku Ekonom už Poštová banka drží většinu pohledávek Spolchemie, a mohla by chemičku teoreticky dát k insolvenčnímu řízení. Tento scénář předpokládají někteří věřitelé, kteří vymáhají dluhy od společnosti ViaChem - která Spolchemii ovládá. Za ViaChemem podle některých informací stojí kontroverzní právník Petr Sisák.

Podle názoru některých věřitelů by ovšem změny ve vlastnictví Spolchemie ovlivnily i hodnotu dluhopisů ViaChemu. Ty zprostředkovala především některým pražským městským částem společnost Key Investments.

"Pokud ovšem proběhne námi předpokládaný scénář a ze současné Spolchemie bude vyveden majetek třeba prostřednictvím konkursu, dluhopisy ViaChemu mohou být bezcenné," potvrdily týdeníku Ekonom dva zdroje. Šéf Key Investments Daniel Brzkovský pro týdeník Ekonom uvedl, že "informace o postupu Poštové banky nemá a nemůže věc komentovat."

Reakce Spolchemie:

"Akciové společnosti Spolek pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) ani v teoretické rovině nehrozí insolvenční řízení. Společnost nesplňuje ani jednu z podmínek k jeho zahájení. Toto tvrzení je možné doložit auditovanými výsledky za rok 2011, které jsou veřejně dostupné a které jednoznančně prokazují finanční stabilitu a schopnost společnosti vytvářet zisk. Společnost rovněž řádně splácí své závazky a jen loni bankám splatila 420 milionů korun".


Více se o kauze dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 24. května, nebo pod odkazem níže:

banner 2