Německá kancléřka Angela Merkelová v telefonickém rozhovoru navrhla řeckému prezidentovi Karolosu Papuliasovi, aby souběžně s předčasnými volbami vyhlásil referendum o zachování eura. Informoval o tom v prohlášení úřad premiéra Panajotise Pikrammenose.

"Paní Merkelová znovu potvrdila podporu Evropské unie řeckému úsilí o překonání krize. Také uvedla, že EU hodlá zvážit posílení politiky pro hospodářský růst a boj s nezaměstnaností v Evropě. Problematika růstu je také klíčovou otázkou, kterou se bude zabývat zvláštní summit EU 23. května v Bruselu," citoval server listu To Vima z prohlášení úřadu.

"Také se podělila s prezidentem republiky o nápad uspořádat referendum společně s volbami, s otázkou nakolik řečtí občané chtějí zůstat v eurozóně. Je zřejmé, že toto téma jde mimo pravomoci úřednické vlády," dodává se v komuniké.

"Zveřejněné informace, podle nichž kancléřka navrhla referendum řeckému prezidentovi Karolosu Papuliasovi, jsou chybné," uvedla v první reakci podle agentury AFP mluvčí Merkelové. "Není to pravda a my to zcela popíráme," citovala agentura Reuters jiného mluvčího.

Mezinárodní ratingová agentura Fitch v pátek snížila ratingy pěti velkých řeckých bank do hluboce rizikové kategorie CCC. Navázala tím na svůj čtvrteční krok, jímž na tento stupeň z dosavadní známky B- snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti řeckého státu.

Snížený rating se týká největší National Bank of Greece, dále Eurobank, Alpha Bank, Piraeus Bank a Agricultural Bank of Greece. Fitch poukázala na to, že velké řecké banky ještě nedostaly od státu kriticky nutné kapitálové injekce, slíbené mezinárodními věřiteli v rámci druhého záchranného balíku pro předluženou zemi. Kvůli tomu také tento týden Evropská centrální banka přerušila refinancování některých velkých řeckých bank.

Řekové vybírají vklady

Fitch ve čtvrtek snížila rating Řecka na CCC a vysvětlila to zvýšeným rizikem odchodu země z eurozóny po nových volbách. Agentura konstatovala, že v nedávných volbách výrazně posílily pozice strany vystupující proti podmínkám úvěrové dohody s mezinárodními věřiteli. Po volbách nebyly politické strany schopny vytvořit vládu, a tento týden tak byly vypsány nové volby na 17. června.

Řekové mezi volbami výrazně zvýšili výběry vkladů z domácích bank. Obávají se, že jejich předlužená země vystoupí z eurozóny a že hodnota jejich úspor po přechodu na národní měnu prudce klesne.