Koncem letošního léta dostanou Češi možnost platit namísto hotovostí či platební kartou běžně i mobilem.

Vedle testované technologie bezkontaktních plateb (NFC) v obchodech prostřednictvím chytrých telefonů se v Česku spustí unikátní systém mobilních plateb Mobito.

Díky němu budou moci Češi jako jedni z mála na světě platit mobilem mezi sebou navzájem, na internetu a v obchodech. Systém umožní i placení složenek a další služby a bude fungovat i na běžných telefonech, které zvládají přenášet data.

Klient si do telefonu stáhne zvláštní aplikaci, pří placení u pokladny zadá své telefonní číslo a poté platbu potvrdí klasickým čtyřmístným PIN. Placení pouhým přiložením mobilu k terminálu a hrazení drobných plateb bez PIN systém zatím neumožňuje.

Nový způsob placení, který je dílem společnosti Mopet cz, už dostal povolení od České národní banky. Mopet je společným podnikem všech tří mobilních operátorů a čtyř českých bank (České spořitelny, GE Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank).

Mopet, český start-up, který vlastní zhruba osminu akcií společného podniku, jedná o zapojení i dalších bank. Zda bude systém úspěšný, je zatím podle expertů těžko soudit.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se