Současní pokušitelé podnikatelského štěstí v oblasti IT se nemohou se svými předchůdci měřit. Dnes nemusejí jako Ivo Lukačovič programovat webové stránky na pomalém počítači u rodičů v ložnici nebo si jako Libor Malý vzít půjčku od rodičů.

Mohou svůj nápad svěřit specializovanému inkubátoru, takzvanému akcelerátoru, který začínajícím firmám označovaným anglickým termínem start-up poskytne technické i poradenské zázemí. V Praze odstartoval letos například druhý ročník Startup-Yardu, v hlavním městě nyní roste i líheň TechHub Prague, pobočka již zavedeného londýnského centra. Obdobně funguje v Brně Jihomoravské inovační centrum.

Na podporu nových podnikatelských záměrů vyčlenil část prostředků i stát. Začínajícím projektům pomáhá agentura CzechInvest skrze platformu CzechAccelerator, která úspěšným žadatelům zařídí třeba bezplatný pronájem kancelářských prostor v Silicon Valley. Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje v druhé polovině letošního roku spustit investiční fond disponující s částkou až 1,3 miliardy korun.

O start-upy se ve velkém zajímají také investoři rizikového kapitálu, kterým i relativně malá sázka na úspěšný projekt může v krátkodobém horizontu přinést několikanásobné zhodnocení jejich peněz. „Typický fond plánuje exit ze společnosti, do které investoval, v horizontu pěti let,“ říká Marcin Hejka, ředitel východoevropského zastoupení investora Intel Capital. Ten se do historie českého internetu zapsal třemi úspěšnými transakcemi, když koupil a poté se ziskem prodal podíly ve firmách Centrum.cz, AVG a Mall.cz. Za 20 let svého fungování již fond podpořil 1212 firem částkou převyšující 10 miliard dolarů.

Investiční fondy i soukromí byznysmeni tak nahrazují roli bank, které nejsou ochotné začínajícím internetovým projektům půjčovat na jejich rozvoj. Představuje to pro ně příliš rizikovou oblast. Hodnotu webové stránky nebo mobilní aplikace totiž, na rozdíl třeba od strojů v továrně, nelze snadno spočítat.


Generální ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek odpovídající na otázky čtenářů Ekonomu.Jak funguje program CzechAccelerator? Jaké firmy se do něj mohou hlásit a co získají?

 

Ptali jste Miroslava Křížka, ředitele agentury CzechInvest. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal v úterý 29. května od 11.30 do 12.30. 

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Václav Petrů
DObrý den, projekt CzechAccelerator funguje jako investiční fond, tj. výměnou za finanční podporu firem, které pošlete do USA, získáte v těchto společnostech i částečný majetkový podíl? Děkuji. V. Petrů.
Nikoliv, CzechInvest je státní agentura pro podporu podnikání a investic. Z toho vyplývá i její činnost, tedy zejména podpora malých, středních i začínajících podnikatelů. Projekt CzechAccelerator 2011 - 2014 je součástí Operačního programu Podnikání a inovace Evropské unie. Prostředky, které z něj účatsníci získají fungují na principech evropských dotací.
Miroslav Křížek
Jan
Mám malou IT společnost a zajímá mě trh na východě, v Asii. Může mi v tom pomoci CzechAccelerator?
Určitě ano. CzechAccelerator je od letošního března nově otevřený v Singapuru. Aktuálně jsou v něm dvě společnosti, první výstupy najdete například na http://www.czechinvest.org/archiv-zprav?y=2012&m=3. Firmy rovněž mohou získávat zkušenosti v CzechAcceleratoru v Izraeli.
Miroslav Křížek
Tomáš Čermák
Dobrý den, znamená to, že můžu v CzechAcceleratoru získat na podnikání také nějaké peníze? A když ne tam, má stát nějaký jiný program, kde se dají získat finance na rozjezd firmy?
Projekt CzechAccelerator spočívá v podpoře start-up společností v zahraničních destinacích. Těch je v současné době pět - v USA jsou dvě: Silicon Valley a Boston, dále je to Izrael, Singapur a Švýcarsko. Pronájem kancelářských prostor v dané lokalitě hradí CzechInvest. Jedná se zpravidla o podnikatelský inkubátor, který firmám poskytuje zdarma základní balíček networkingových služeb (učast na konferencích, setkání s investory apod.) Dále mohou firmy v rámci CzechAcceleratoru využít až 800 tisíc Kč na poradenské služby například v oblasti ochrany práv duševního vlastnictví, právní poradenství, mentoring, koučing nebo na vstupy na veletrhy, semináře atd. Všechny podrobnosti včetně zklušeností firem, které už prošly CzechAcceleratorem, najdete na www.czechaccelerator.cz. Další možností podpory začínajících firem, a to i finanční, je nový projekt CzechInvestu s názvem CzechEkoSystem. Detaily o něm najdete na http://www.czechinvest.org/projekt-czechekosystem, nyní se do něj můžou firmy hlásit, a to až do 29. června 2012.
Miroslav Křížek
Alena Říhová
Kolik firem už CzechAcceleratorem prošlo? A mají teď úspěch? Děkuji. AR
Projektu se dosud zúčastnilo čtrnáct firem, tři z nich už dokonce opakovaně. Pobyt v zahraničních inkubátorech hodnotí jako inspirativní a obohacující zkušenost s pozitivním dopadem na svůj další rozvoj například společnost CZECHGEEKS s. r. o., tvůrce webových a mobilních aplikací a organizátoru času Moredays.com, dále firma FLAVEKO Trade spol. s.r.o., která vyrábí extrakty z přírodních materiálů, a Ing. Mgr. Petr Uličný, jehož zařízení MouthMouse pomáhá lidem s pohybovým omezením ovládat běžné domácí spotřebiče, televizi a počítač pomocí pohybů rtů, úst či hlavy, a tak umožňuje psát emaily, telefonovat a podobně.
Miroslav Křížek
Petr Zavadil
Dobrý den. Je tento projekt určen pouze pro začínající podnikatele s novým projektem, nebo se může zúčastnit i firma, která je na trhu delší dobu, ale má nový projekt? Pokud ano,co taková firma musí splnit?
Projekt CzechAccelerator 2011 – 2014 je určený zejména pro moderní inovační malé a střední firmy, které nabízejí jedinečné produkty. Žadatel by tak měl splňovat především následující podmínky: mít vysoký potenciál k úspěšné komercializaci produktu, mít vysoký zájem a motivaci o průnik na mezinárodní trhy, mít vysoký růstový potenciál v budoucnu a být zaměřený na rozvoj nových a inovativních technologických řešení.Přesné podmínky jsou na webu na adrese http://www.czechaccelerator.cz/jak-se-prihlasit.
Miroslav Křížek
Ivanaaa
Dobrý den, jak se vybírají firmy do tohoto projektu a kdo je vybírá?
Účastníky projektu CzechAccelerator vybírá hodnotitelská komise. Tvoří ji odborníci z Ministerstva průmyslu a obchodu, CzechInvestu a soukromé sféry, zejména z oblasti venture kapitálových fondů. Podmínkou samozřejmě je, aby se zájemci o účast v daném projektu do něj přihlásili:-), a to v rámci aktuální výzvy. Přihláška je také na webu projektu, snažili jsme se, aby byla co nejvíc pochopitelná a jednoduchá. Pokud by si přece jen někdo nebyl jistý, může se na CzechInvest obrátit. Ještě pro úplnost: Firmy svůj projekt, s kterým chtějí do CzechAcceleratoru, před hodnotitelskou komisí samy prezentují.
Miroslav Křížek
Ivanaaa
A ještě jeden dotaz bych měla. Na stránkách projektu jsem se dočetla, že jsou zástupci CzechInvestu pouze v destinacích v USA... Kdo se tedy stará o firmy ve Švýcarsku, Izraeli a Singapuru? Děkuji za všechny odpovědi. I.
V každé destinaci má CzechInvest zahraničního partnera, který každému učástníkovi CzechAcceleratoru poskytne základní informace o místě, jeho podnikatelském prostředí, potřebné kontakty a tipy na zajímavé a pro jeho obor podnikání důležité akce. Zástupci zahraničního partnera jsou k dispozici po celou dobu pobytu firmy v CzechAcceleratoru.
Miroslav Křížek
Radim Kopta
Dobrý den, zajímalo by mě, jak vysokou finanční podporu může účastník CzechAkcelerátoru dostat, resp. jestli má tato finanční podpora nějaký strop, pravidla udělování apod.
Dobrý den, pane Kopto, informace k Vaší otázce najdete v mých dřívějších odpovědích. Děkuji za pochopení. MK
Miroslav Křížek
Pavel Straka
Je nějakým způsobem omezen počet firem, které se mohou projektu zúčastnit? Jaké musí firmy splňovat požadavky?
Hezké odpoledne, zpravidla se může CzechAcceleratoru každý půl roku zúčastnit až dvanáct společností. O podmínkách jsem mluvil, resp. psal, dříve.:-) MK
Miroslav Křížek
Jiří Dlouhý
Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat jakým způsobem je vyplácena podpora? Zda je hrazena průběžně nebo až po skončení projektu? Je tato podpora na projekt jako celek nebo se počítají uznatelné náklady uvedené firmou? Děkuji za odpověď. Hezký den, Jiří Dlouhý
Dobrý den, náklady za nájem kanceláře a některé networkingové služby platí přímo CzechInvest. Vůbec se nedotknou cashflow účastníků CzechAcceleratoru. Společnosti si mohou v oblasti najmout poradce, mentory, či si zaplatit vstupy na konference, veletrhy nebo semináře. Tyto náklady se proplácejí zpětně po skončení pobytu firmy v CzechAcceleratoru, pokud jsou splněny všechny závazné podmínky. Více o podpoře, kterou je možné získat, najdete na http://www.czechaccelerator.cz/jak-probiha-spoluprace/co-ziskate-v-projektu-czechaccelerator/.
Miroslav Křížek
Václav Smutný
Dobrý den, pane Křížku, je podle vás jako liberálního ekonoma vůbec vhodné začínající podnikatele podobným způsobem podporovat? Nebylo by lepší nechat je prosadit se samotné, aby tak prokázali, že jsou zdravě konkurenceschopní? Děkuji za odpověď, Václav Smutný
Dobrý den, pane Smutný, děkuji Vám za krásnou otázku.:-) Podpora je důležitá, ukazují to mimo jiné i mé sedmileté zkušenosti s výukou na VŠE, kde se zabývám podporou start-upů a reálně podnikajících studentů. Podle oficiálních informací je míra úmrtnosti začínajících firem 80 % do prvních 5 let podnikání. Z mé osobní zkušenosti vyplývá, že když se společnosti v této složité fázi podnikání pomůže - v oblasti kontaktů, know-how, mentoringu (finance jsou často až na 2. místě) apod., úspěšnost se významně zvýší.
Miroslav Křížek
ing. Kratochvil, Svedsko
Dobry den, z komentare Pankaje Mishry na Bloomberg News jsem si vcera spocital, ze v "na venek IT velmoci" Indii zamestnava sektor ICT pouhych 0,62% zamestnancu t.j. < 0,2% obyvatel. 1. Kde se podle vaseho odhadu toto procento pohybuje v CR? 2. Jak vidite blizkou budoucnost ICT-spinoffs z ceskeho autoprumyslu a strojirenstvi (RT, autoelektronika, kybernetika, infotainment/telematika atd.) ? (priklady ICT-spinoffs ze "starych" odvetvi ve Skandinavii: TelematicsValley.org RobotDalen.se/en/ ) Dekuji a hezky den Milan Kratochvil (Kista Science City)
Hezké odpoledne, podle statistik Českého statistického úřadu podíl IT odborníků na zaměstnané populaci v České republice činí cca 2,5 %. V roce 2010 v tomto oboru bylo v ČR zaměstnáno téměř 122 tisíc IT odborníků. Co se týče Vašeho druhého dotazu. Z aktuálně dostupných informací je zřejmé, že se ICT-spinoffs z českého autoprůmyslu a strojírenství zatím příliš neuplatňují. Potenciál na to však máme.
Miroslav Křížek
Jan Hromek
Dobrý den, význam Silicon Valley pro inovátorské firmy je nezpochybnitelný, ale proč posíláte firmy třeba do Singapuru nebo Izraele? Co mohou tyto země českým podnikatelům dát?
Hezké odpoledne, nejen Silicon Valley poskytuje pro start-upy špičkové prostředí. Například Singapur je branou do jihovýchodní Asie, jedním z finančních center světa a rovněž má univerzity na světové úrovni. V Izrael, kde vzniká nejvíc start-up společností, je v oblasti patentů na světové špičce. Kromě toho jsou česko-izraelské vztahy, a po návštěvě Singapuru si troufám říci že i česko-singapurské vztahy, na velmi dobré úrovni. Oba státy mají zájem o spolupráci s Českou republikou.
Miroslav Křížek
Martin
Dobrý den. Mám dotaz trochu mimo Akcelerátory. Předpokládám, že nedávno schválená novela Zákona o investičních pobídkách umožňuje dotaci na vytvořené pracovní místo. Jak jste ošetřili to, aby šlo o pracovní místo vytvořené pro českého zaměstnance a nikoliv pro asijské pracovníky? Nemám nic proti cizincům, ale podpořit českými penězi výrobní zahraniční firmu, aby zaměstnala cizince, mi nepřijde zrovna trefné. S pozdravem Martin
Hezké odpoledne, děkuji za Vaši otázku. kontroly zaměstnávání cizinců jsou v působnosti resortu práce a sociálních věcí. Pokud je mi známo, praxe se v poslední době zpřísnila CzechInvest s Ministerstvem práce a sociálních věcí nejen v této oblasti intenzivně spolupracuje.
Miroslav Křížek
Karel Platil
Dobré dopoledne, uvažuji o zapojení do CzechAcceleratoru. Plánujete někdy teď vyhlásit další výzvu? K. Platil
Dobrý den, další výzvu v CzechAcceleratoru plánujeme na přelom června a července letošního roku. Aktuálně se vyhodnocují výsledky výzvy předchozí.
Miroslav Křížek
václav
Kolik už stát prostřednictvím CzechAcceleratoru vyplatil peněz? A kolik se mu z toho už vrátilo?
CzechInvest dosud podpořil CzechAccelerator zhruba 6,8 miliony Kč, z toho více než 5,6 milionu Kč bylo z Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI). Jde o údaje z letošního března. Návratnost ve vztahu ke státu nelze vyčíslit penězi, podstatou projektu je totiž fakt, že firmy díky CzechAcceleratoru akcelerují svůj byznys. V praxi to mimo jiné může znamenat nová pracovní místa, zajímavé obchodní příležitosti po celém světě, vyšší příjmy do státního rozpočtu díky vyšším ziskům společností apod. Pro úplnost: první firmy se z CzechAcceleratoru 2011 - 2014 vrátily loni v prosinci a rozjet úspěšné podnikání je vždy dlouhodobější proces.
Miroslav Křížek

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist