Ministerstvo dopravy chce posílit pozvolna se rozvíjející kosmický průmysl. Jeho vedení plánuje zvýšit příspěvky, které Česko posílá do Evropské kosmické agentury (ESA). Její projekty totiž nabízejí zdejším firmám největší možnosti zapojit se do tohoto odvětví.

Pro letošní rok počítá ministerstvo s platbou zhruba 290 milionů korun. „Do budoucna uvažujeme o navýšení příspěvku na úroveň půl miliardy,“ potvrdil týdeníku Ekonom náměstek ministra dopravy Jiří Žák.

Atomové hodiny i navigace pomocí družic

Agentura ESA se sídlem v Paříží je mezivládní organizací, nezávislou na Evropské unii, která od sedmdesátých let zajišťuje hlavní evropské kosmické programy. Česko do ní v vstoupilo v roce 2008. „Česká republika se stala první zemí ze střední a východní Evropy, která se k nám přidala. Pro nás šlo z politického hlediska o velice důležitý krok a je proto v našem zájmu, aby byla úspěšná,“ řekl pro týdeník Ekonom Eric Morel, ředitel oddělení pro obchodní aktivity agentury ESA.

Příspěvky, které Česko do agentury posílá jsou podle ministerstva dopravy nastaveny tak, že by se měly z více než devadesáti procent vrátit ve formě zakázek pro firmy a výzkumná pracoviště. Tímto způsobem se již Češi zapojili například do projektu IRIS, jenž je součástí nově budovaného systému pro řízení letového provozu pomocí družic, nebo experimentu ACES, jehož cílem je ověřit činnost nové generace atomových hodin v podmínkách mikrogravitace.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.