Městský soud v Praze vydal rozhodnutí, že předsedovi představenstva a generálnímu řediteli společnosti Vítkovice Holding Janu Světlíkovi musejí být předány akcie, o něž vedl spor s Davidem Beranem a skupinou KKCG.

Jde o podíl, který původně činil 45 procent ze základního kapitálu společnosti, po navýšení kapitálu v roce 2010 představují podíl na firmě 11,25 procenta.

Spor o akcie se táhne už sedm let, čtyři roky jsou v soudní úschově u Okresního soudu Praha-východ.

KKCG chce nové rozhodnutí zvrátit, dovolá se k Nejvyššímu soudu.

Rozhodnutí Městského soudu v Praze potvrdila jeho mluvčí Martina Lhotáková. "Potvrzuji, že dnes proběhlo jednání ohledně vydání akcií z úschovy. Společnost KKCG a Atlantik FT jsou povinny souhlasit s vydáním akcií z úschovy Okresního soudu Praha-východ," řekla Lhotáková.

Společnost KKCG uvedla, že využije všech právních prostředků k tomu, aby rozhodnutí Městského soudu zvrátila a "ochránila své oprávněné nároky na zmíněné akcie". Až obdrží písemné vyhotovení rozsudku, hned podá dovolání k Nejvyššímu soudu a zároveň požádá o odkladný účinek rozhodnutí Městského soudu.

Vítkovice: Beran tedy nesměl prodat akcie KKCG

"Je pro nás nepochopitelné, jak v jedné a té samé věci mohou různé soudy dospět ke zcela opačnému závěru. Jsme přesvědčeni, že odvolací soud nebral v potaz veškeré právní argumenty a důvody a že rozhodnutí je věcně a právně chybné," uvedl v tiskové zprávě mluvčí KKCG Dan Plovajko. KKCG Industry je podle této zprávy pětiprocentním akcionářem společnosti Vítkovice Holding a má 10,2 procenta akcií společnosti Vítkovice a.s.

Sporné cenné papíry byly již předmětem obchodu mezi Beranem a KKCG. V lednu 2008 dosáhl Světlík u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR v Praze rozsudku, že Beran porušil dohodou s KKCG jeho předkupní právo. "To znamená, že od ledna 2008 měly být akcie v rukou Jana Světlíka a David Beran je nikdy nesměl prodat KKCG," uvedla mluvčí holdingu Eva Kijonková.

KKCG: Soud ignoroval paralelní soudní řízení

Podle mluvčího KKCG Plovajka ale odvolací soud "nepochopitelně mimo jiné zcela ignoroval skutečnost," že paralelně pokračuje soudní řízení právě ve věci zrušení arbitrážního nálezu Rozhodčího soudu při Agrární a Hospodářské komoře ČR, na základě kterého se Světlík vydání akcií domáhá. "Městský soud tak uznal nárok Jana Světlíka na základě arbitrážního nálezu, o jehož platnosti stále nebylo s konečnou platností rozhodnuto," uvedl Plovajko jménem skupiny KKCG Karla Komárka.

Beran akcie uložil do soudní úschovy a následovala série soudních sporů o vydání. Kijonková uvedla, že Vrchní soud v Olomouci a následně i Nejvyšší soud v Brně opakovaně potvrdil, že majitelem akcií je Světlík. "Ani to ale nestačilo a až současný pravomocný rozsudek znamená reálné určení, že akcie ze soudní úschovy patří Janu Světlíkovi," uvedla mluvčí.

Loni soud zrušil rozhodnutí rozhodčího soudu

Už v loňském roce Vrchní soud v Olomouci zrušil pět let staré rozhodnutí rozhodčího soudu, kvůli němuž Světlík musel zaplatit 60 milionů korun společnosti Profidebt spojené s Davidem Beranem a Petrem Novotným za údajné porušení akcionářské smlouvy mezi vlastníky společnosti Vítkovice Holding. Kijonková uvedla, že Profidebt by mu měl nyní včetně příslušenství a úroků vrátit přes 100 milionů korun.

Vítkovice Holding zastřešuje celou strojírenskou skupinu vystupující pod značkou Vítkovice Machinery Group. Tu tvoří firmy s ročním obratem kolem 20 miliard korun. Holding zaměstnává 8500 lidí.