Export táhne Česko z krize. Výsledky zahraničního obchodu byly loni nejlepší v historii země, firmy vyvezly zboží v rekordní hodnotě kolem tří bilionů korun a zhruba 83 procent českého exportu směřovalo do zemí Evropské unie.

A právě zde je velké riziko, protože další oslabení poptávky v Evropě a především v Německu by měl na vývozce větší dopad, než dokáží kompenzovat rostoucím exportem na nové trhy či do Ruska a USA.

Aktuální žebříček konkurenceschopnosti od švýcarského institutu IMD přitom Českou republiku řadí až za Kazachstán. Jako klíčové problémy zmiňuje špatné prostředí pro podnikání, korupci a neefektivitu státní správy.

"Souhlasím. Kvalita státní správy se posledních 15 let zhoršuje, po nejistotě státních úředníků v devadesátých letech přichází období, kdy sebevědomí a snaha o znovu se prosazení začíná vítězit. S toho vyplývá i tendence mít  nárok "na všimné" , protože dát kladné rozhodnutí není povinné," řekl IHNED předseda Asociace exportérů Jiří Grund. Zlepšení by podle něj přišlo s výraznou regulací a snížení stavu pracovníků.  

Spory o exportní strategii

V Česku se stále vedou spory ohledně nové exportní strategie. Tu kabinet Petra Nečase schválil v březnu navzdory nesouhlasu ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga. Černínský palác ministerstvu průmyslu a obchodu vyčítá, že s nimi připravovanou strategii vůbec nekonzultovalo.

Info

Přebytek obchodní bilance dosáhl v roce 2011 191,4 miliard korun, což výrazně překonalo dosavadní rekord z roku 2009, který byl 149,6 miliardy korun. Do určité míry k tomu ale přispěla slabší domácí poptávka, kvůli které oslabil dovoz.

Neshody mezi ministerstvy zahraničí a průmyslu a obchodu jsou ale složitější a mají kořeny už na počátku roku 2011, kdy Ministerstvo zahraničních věcí zrušilo obchodně-ekonomické úseky na některých českých zastupitelských úřadech s tím, že agendu převezmou sami diplomaté. MPO by rádo na ambasádách vidělo jako obchodní zástupce vlastní lidi, kteří by dostali diplomatický pas.

Spory ohledně koncepce ale minulý týden bolestivě zasáhly i samotné ministerstvo průmyslu a obchodu, které po osmi letech opustil náměstek Martin Tlapa.

Jak řekl Tlapa v rozhovoru pro IHNED.cz, ke konci června skončil právě kvůli koncepčním změnám, především v agentuře CzechTrade.

Tlapa tvrdí, že změny, které ministr Martin Kuba chystá, mohou ohrozit konkurenceschopnost země. Tlapa byl pro zachování současného modelu CzechTrade, který podle něj funguje všude jinde v Evropě.

Ministři Kuba a Schwarzenberg se na druhou stranu shodli v kritice rušení některých diplomatických misí v zemích Latinské Ameriky či Afriky, které by mohly být do budoucna pro tuzemský export přínosem.

Rušení některých ambasád bylo důsledkem škrtů ordinovaných ministrem financí Miroslavem Kalouskem v rámci ozdravných balíčků, které se dotkly většiny rezortů.

Co si o nové koncepci myslí vývozci? Na to se můžete ptát šéfa Asociace exportérů, Jiřího F. Grunda.

Jiří Grund také loni předal synovi řízení rodinné firmy, jejímž nejznámějším vývozním artiklem jsou koupelnové předložky. V jejím čele stál dvacet let a je typickou ukázkou úspěšné firmy udělané "na koleně", která dnes vyváží do čtyřiceti zemí světa.

Předání firmy přitom Jiří Grund v nedávné debatě z cyklu Leaders' Talk, který pořádají HN ve spolupráci s poradenskou společností PwC, označil za jednu z nejtěžších věcí v životě. Po ránu prý zažíval doslova abstinenční příznaky, že nemusí jít do práce a nemůže "jim do toho mluvit".

 

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Jarek
Dobrý den pane Grunde. Četl jsem, že nějaká evropská pojišťovna přestala krýt exportní úvěry do Řecka...Výváží se vůbec něco od nás do Řecka? A jak se vývozci jistí proti hrozbě návratu k drachmě? V té souvislosti mě napadá, zda nepozorujete nějakou horší platební morálku italských či španělských firem...
Je to pravda, jedna z největších pojiš´toven přestala pojišťovat klienty v Řecku a současné době je problém v Řecku kohokoliv pojistit. Platební morálka se postupně zhoršuje i v dalších zemích.
Jiri F.Grund
Eva
Patříte k úspěšným podnikatelům a to, že vyvážíte do tolika zemí pokládám za mimořádně skvělé. Jak se vám to podařilo, měl jste ve firmě někoho, kdo rozumí zahraničnímu obchodu nebo vám snad někdo s navázáním kontaktů pomohl? Protože sebe lepší výrobek se sám neprodá, ani doma natož v cizině..Přeji hodně úspěchů a užijte si života i bez zodpovědnosti za firmu, práce není všechno..
Začali jsme v roce 1990 jako rodinná firma od nuly a pokračujeme tak i nadále. Na záčátku jsme měli celkem dobré jazykové znalosti a především první kontakty jsme navázali na veletrzí v zahraničí a iv ČR. A především obchodujeme přímo, bez prostředníků, máme svoje obch. zástupce a dodavatelské středisko v Německu. A zaplaťpánbůh vše funguje. Děkuji Vám za přání.
Jiri F.Grund
Eduard
Dobrý den, pane Grunde. Rád bych se Vás zeptal na 2 dotazy: 1) Do jaké míry spolupracuje MPO s Ministerstvem Školství na tvorbě společné vize a v návaznosti i na to i na strategii pro zvýšení konkurenceschopnosti naší země, tak aby měly naše firmy dostatek vzdělané pracovní síly? 2) Můžete konkrétně vysvětlit, jaké konkrétní změny by měly ohrozit konkurenceschopnost ČR?
1/ Bohužel nejsem informován o účinnosti spolupráce MPO a MŠ, ale nedostatky ve šklství acelémsystému jsou evidentní. Máme množství absolventů humanitárního směru a minimum technické a téměř žádné odborného školství.Firma si ptom pracovníky, kteří mají zájem, doškolují sami.Tento stav povede i ke snižování konkurenceschopnosti českého průmyslu.Každý ministr to má v programu a mluví o tom, ale výsledek je žádný. 2/ Konkurenceschopnost již nyní omezuje zánik, či podstatné omezení techn.oborů.
Jiri F.Grund
t.s.garp43
Souhlasíte s nárorem, že opuštění arabských trhů, především Sýrie, Egypta, Iránu v souvislosti s politickými rozhodnutími dalo možnost konkurenčím firmám obsadit dřívšjší postavení v těchto zemích jak v dodávkách technologií zpracovatelského průmyslu (mlýmy,cementárny,rafinerie,komponenty staveb železnic,mlékárny...). Vágnost zisku zakázek například z Íráku je limitována rozhodujícím působením, především firem z USA, kde i možnost subdodávek, je výrazně limitována nerůznějšími dodatky a předpisy státu a firem USA. Je podle Vašeho názoru podpora státu, získat zpět odevzdané trhy konkurenci dostatečná? Argument o historických dlužných částkách třeba v případě Sýrie neplatí, tušm v roce 2000 byla, při oficiální návštěvě ministra financí Kalouska, uhrazena poslední splátka dluhu. Děkuji.
Viděl bych situaci v arabských zemích a jejich obchodu s nimi trochu jinak. Trh jsme opustili, resp. opustit museli, protože zaniklykorporace a podniky, které byly na tyto obory a teritoria zaměřené a byly zároveň schopny zajistit i dlouhodobé financování těchto projektů. Bez podpory státu a spřízněných arabských režimů to bylo téměŕ nemožné.Časy těchto investiční celků již minuly svět se změnil. U nás se mezitím tyto podniky rozpadly a zanikly či se trasformovaly. Naše postavení jsme ztratily a nemáme čím je vzít zpět. Snad vzniknou nové firmy, kterébudou mít nejen dostatek kapitálu, podporu současných arabských režimů a také výrobní avývojové kapacity, aby se mohly takových tendrůzúčastnit a uspět.
Jiri F.Grund
Viktor
Dobrý den, myslíte si, že případný odchod několika států z eurozóny popřípadě její přeuspořádání může způsobit ochlazení vnitřního Evropského obchodu? A jaký dopad by měl nejčernější scénář takového procesu na export potažmo ekonomiku ČR? Děkuji
Tak ten nejčernější scénář není vůbec hezký. Inflace by vyskočila nahoru, propadla by poptávka v Evropě a tím poptávka po českém zboží,klesl by export, zvýšila by se podstatně nezaměstnanost, kurz koruny by velmi kolísal,zdražily by všechny dovozy, nastal by růst benzinu atd. Banky by omezily úvěry i vůči občanům a hlavně vůči firmám, vznikl by nedostatek peněz, hypotéky by zdražily atd. Nic optimistického...
Jiri F.Grund
Jana V.
Krásný den pane Grunde zkuste zavzpomínat, kde ve světě se vám mimořádně daří a proč a máte také špatnou zkušenost, kde jste naletěli-nesolidní partner, korupce apod.?A zůstane-li Vaše firma v rodině, tak máte důvod ke spokojenosti, můžete být na sebe pyšný, mějte se dobře Jana V.
Rozhodně chce zústat rodinou firmou, funguje to a děkuji Vám za přání. Jeden negativní případ máme, je z Polska, kde náš partner, který měl na starosti distribuci výrobéného zboží, žačal být nenasytný. Měli jsme asi v roce 1995 asi 70% polského trhu a oni asi chtěl větší podíl. Založil potají novou firmu, několik set metrů od nás a přetáhl nám téměř všechny vyškolené lidi, dodavatele, odběratele, modely prostě výsledek několikaleté práce . A nakonec na mezinárodní veletrhuv Poznani s našim modelem získal zlatou medaili. To jsme se nenechali líbit a protože ten model byl v katalogu zásilk. OD OTTO zobrazen i s našim logem, tak jsme získali zlatou medaili taky..... No prostě to byl největší podraz, co kdo na nás v historii udělal.Poučení pro nás ? Vždy zůstat rodinou firmou, bez cízího partnera.
Jiri F.Grund
Czechian
Dobry den, proc cesti exporteri nepouzivaji na svych vyrobcich napis "Made in Czechia"?? Pilsner Urquell ma na pivu Brewed in Czech (to je Uvareno v Cechovi?)
Používali jsme řadu let značku "Czech made". Chvíli se zdálo, že to bude dobré, ale bylo to spojeno s řadou poplatků tak to postupně zaniklo. Viděl jsem i jiné značky, ale problémy jsou s registrací a difinicí této značky a také s poplatky s tím spojené. Menší výrobci raději ušetří, než by platily něco, co nedokáže transparatně svůj přínos. Tady vidím velkou příležitost pro MPO a jeho lidi. Připravit a realizovat takový projekt v této obtížné době by bylo dobré.
Jiri F.Grund
Martin
Hezký den. Jak by podle Asociace exportérů měla vypadat moderní exportní politika Česka? Jak vnímáte neshody ministrstva průmyslu a zahraničí? Budou chystané změny fungování CzechTrade k užitku?
Moderní exportní politika je hlavním programem všech našich Exportních fór, které my, jako Asociace exportérů pořádáme. Letos to bude již IX.EF a bude patrně již mezinárodní. Velmi nás mrzí neshody MPO a MZV. Postavení obchodníchradů je velmi problematické a každé ministerstvo si žárlivě hlídá svůj podíl. Obchodníbradové jsou zaměstanci MZV, kteří jevybírají a platí. Oniby ale především měli sloužit zájmům průmyslu a exportním firmám a to se v mnoha případech neděje. Diplomatů máme dost, ale proniknout na trhy s pomocí takových lidí, které vybírá a zaměstnáma MZV je mnohdy problém. Také vypracovaná Exportní strategie je velmi rozdílná v pojetí MPO a varianta , kterou vypracovalo MZV je jiná, jednodušší a neodpovídá skutečným piotřebám exportérům.
Jiri F.Grund
jirka
Dobry den, sel byste dnes znovu do podnikani? Je mi 28 a jen koukam, jak je vsechno okolo me zajete, prostor pro vstup mezi silne firmy minimalni. Mam pocit, ze darit se uz muze jen malym zivnostnikum, kterym se v CR jen hazi klacky pod nohy, ale zacit budovat firmu je uz spis jen o nervy a bankrot.
Otevřeně řečeno, šel. Nedovedu si představit, že bych se o to alespoň nepokusil. V roce 1990 jsem dal výpověď jako ředitel celkem velkého závodu a začal doma v garáži na vypůjčeném stroji začít vyrábět naše první výrobky. Riziko ohromné, pocit báječný. Poprvé v životě jsem byl svobodný, bez různých nadřízených, poměrů ve státním podniku atd. Pokud to nezkusíte tak nepoznáte, jestli na máte nebo ne. Hodně štěstí !!!
Jiří F.Grund
Robert M.
Vážený pane Grunde, chci se zeptat na situlaci v Evropě a jak se na případný krach připravuje Vaše firma. Přeji mnoho pracovních úspěchů.
Naše firma počítá s turbulencemi na trzích a chystá se na to. Investovali jsme do nové technologie, která nám umožní poprvé konkurovat i čínským výrobků.Náklady v Číně rostou a věřím, že během poměrně krátrké doby se úroveň vyrovná anechá vyniknou našim výhodám, jakou je kreativita, stálá inovace, množství desénů atd. Čás číňanů odeznívá, kdo v Evropě přežil, svoji šanci dostane. Případná krize může zavinit snížení zakázek a pokles cen. Na tyto alternativy musíme být připraveni.
Jiří F.Grund
Adéla
Dobrý den pane Grunde, jako malá firma zaměřená na export máme výbornou zkušenost se státní agenturou CzechTrade, díky jejím službám se nám podařilo prorazit do Německa a Rakouska. Jak vnímáte aktuální změny? Plánujeme expanzi do dalších zemí a obáváme o budoucnost agentury. Neznáme v Čechách žádnou jinou instituci, která by eportérům opravdu uměla pomoci. Od ministerských úředníků toho moc nečekáme, na CzechTradu v zahraničí pracují lidé, kteří se v dané zemi vyznají, umí jazyky atp. Spory mezi MPO a MZV české podniky příliš nezajímají, chtějí efektivní pomoc státu, za kterou jsou ochotni za zaplatit, pokud služby, jak v případě CzechTrade, mají úroveň. Děkuji.
Czech trade je skutečně jediná agentura, která je schopna českým exportérům efektivně pomoci. Výhoda ale také je, že evropský trh je přístupný a poměrně dobře čitelný i přímo, bez agentur. Nám se osvědčila metoda účasti na mezinárodních veletrzích a to také doporučuji i Vám. Malý stánek a několik dní hovorů s potencionálními zákazníky, je pro nás vždy velkým zdrojem informací a postupujeme tak pravidelně od roku 1993. Czech trade by neměl zaniknou, pan Jukl - bývalý ředitel Czech tradu je nyní na MZV, takže jsem zvědav na další vývoj.
Jiří F.Grund

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist