Export táhne Česko z krize. Výsledky zahraničního obchodu byly loni nejlepší v historii země, firmy vyvezly zboží v rekordní hodnotě kolem tří bilionů korun a zhruba 83 procent českého exportu směřovalo do zemí Evropské unie.
A právě zde je velké riziko, protože další oslabení poptávky v Evropě a především v Německu by měl na vývozce větší dopad, než dokáží kompenzovat rostoucím exportem na nové trhy či do Ruska a USA.
Aktuální žebříček konkurenceschopnosti od švýcarského institutu IMD přitom Českou republiku řadí až za Kazachstán. Jako klíčové problémy zmiňuje špatné prostředí pro podnikání, korupci a neefektivitu státní správy.
"Souhlasím. Kvalita státní správy se posledních 15 let zhoršuje, po nejistotě státních úředníků v devadesátých letech přichází období, kdy sebevědomí a snaha o znovu se prosazení začíná vítězit. S toho vyplývá i tendence mít nárok "na všimné" , protože dát kladné rozhodnutí není povinné," řekl IHNED předseda Asociace exportérů Jiří Grund. Zlepšení by podle něj přišlo s výraznou regulací a snížení stavu pracovníků.
Spory o exportní strategii
V Česku se stále vedou spory ohledně nové exportní strategie. Tu kabinet Petra Nečase schválil v březnu navzdory nesouhlasu ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga. Černínský palác ministerstvu průmyslu a obchodu vyčítá, že s nimi připravovanou strategii vůbec nekonzultovalo.
Přebytek obchodní bilance dosáhl v roce 2011 191,4 miliard korun, což výrazně překonalo dosavadní rekord z roku 2009, který byl 149,6 miliardy korun. Do určité míry k tomu ale přispěla slabší domácí poptávka, kvůli které oslabil dovoz.
Neshody mezi ministerstvy zahraničí a průmyslu a obchodu jsou ale složitější a mají kořeny už na počátku roku 2011, kdy Ministerstvo zahraničních věcí zrušilo obchodně-ekonomické úseky na některých českých zastupitelských úřadech s tím, že agendu převezmou sami diplomaté. MPO by rádo na ambasádách vidělo jako obchodní zástupce vlastní lidi, kteří by dostali diplomatický pas.
Spory ohledně koncepce ale minulý týden bolestivě zasáhly i samotné ministerstvo průmyslu a obchodu, které po osmi letech opustil náměstek Martin Tlapa.
Jak řekl Tlapa v rozhovoru pro IHNED.cz, ke konci června skončil právě kvůli koncepčním změnám, především v agentuře CzechTrade.
Náměstek Tlapa: Nepřesvědčil jsem o svém názoru ministra, proto odcházím - čtěte ZDE
Česko i kvůli korupci zaostává za USA nebo Švýcarskem. Propadlo se i za Kazachstán - čtěte ZDE
Tlapa tvrdí, že změny, které ministr Martin Kuba chystá, mohou ohrozit konkurenceschopnost země. Tlapa byl pro zachování současného modelu CzechTrade, který podle něj funguje všude jinde v Evropě.
Ministři Kuba a Schwarzenberg se na druhou stranu shodli v kritice rušení některých diplomatických misí v zemích Latinské Ameriky či Afriky, které by mohly být do budoucna pro tuzemský export přínosem.
Rušení některých ambasád bylo důsledkem škrtů ordinovaných ministrem financí Miroslavem Kalouskem v rámci ozdravných balíčků, které se dotkly většiny rezortů.
Co si o nové koncepci myslí vývozci? Na to se můžete ptát šéfa Asociace exportérů, Jiřího F. Grunda.
Jiří Grund také loni předal synovi řízení rodinné firmy, jejímž nejznámějším vývozním artiklem jsou koupelnové předložky. V jejím čele stál dvacet let a je typickou ukázkou úspěšné firmy udělané "na koleně", která dnes vyváží do čtyřiceti zemí světa.
Předání firmy přitom Jiří Grund v nedávné debatě z cyklu Leaders' Talk, který pořádají HN ve spolupráci s poradenskou společností PwC, označil za jednu z nejtěžších věcí v životě. Po ránu prý zažíval doslova abstinenční příznaky, že nemusí jít do práce a nemůže "jim do toho mluvit".
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist