Kypr bude zřejmě kvůli dopadům řecké krize na jeho bankovní systém potřebovat finanční pomoc od EU. Listu Financial Times to řekl guvernér centrální kyperské banky Panikos Demetriades. V pátek tuto možnost připustil také kyperský prezident Demetris Christofias.
Kyperské banky byly silně napojené na Řecko a druhé největší bance v zemi Cyprus Popular hrozí znárodnění, pokud do poloviny roku nenajde nového investora.
Ostrov již více než rok nemá přístup na mezinárodní finanční trhy, a má tak omezené zdroje financování. Cyprus Popular bude potřebovat na rekapitalizaci 1,8 miliardy eur (46,4 miliardy Kč), což je téměř deset procent hrubého domácího produktu země. Tento účet by zřejmě dále narostl, pokud by Řecko opustilo eurozónu.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









