HN přinášejí druhý díl série rozhovorů se šéfy firem, které chtějí dát nabídku na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín.

Obchodní ředitel společnosti Areva Ruben Lazo si ve výběrovém řízení na dostavbu Temelína v hodnotě až 200 miliard korun věří.

Řešení Arevy, které nabízí o 50 procent vyšší výkon než konkurence, dává podle něj státem kontrolované francouzské firmě strategickou výhodu.

A zkrátka by podle Laza nepřišly ani české firmy. Škoda JS, která je v případě dostavby Temelína součástí konkurenčního rusko-českého konsorcia MIR.1200, dodává pro reaktory Arevy v Číně i ve Finsku.

HN: Areva skončila loni ve ztrátě 1,9 miliardy eur. Co za ztrátou stálo?

I když společnost v loňském roce rostla, bylo to méně, než jsme očekávali. Museli jsme také odepsat některé neúspěšné investice jako například africký projekt URAMIN. Obsah uranu a produktivita dolu se bohužel ukázaly pod našimi očekáváními.

S novými investicemi tak budeme více vybíraví. Ročně plánujeme proinvestovat něco okolo dvou miliard eur. Nejdůležitější ale je, že stále rosteme. Máme závazné objednávky ve výši 45 miliard eur, což nám zajišťuje příjmy na dalších pět let. Do černých čísel se plánujeme dostat opět v roce 2014. Pracujeme také na snížení zadlužení. Rozhodli jsme se proto prodat i naše okrajové aktivity.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se