Vzdělání:
Vystudoval mezinárodní ekonomiku a obchod na pražské VŠE. Tam působil i jako odborný asistent.
Kariéra:
Do vysoké politiky vstoupil v roce 1992, kdy se v Klausově vládě stal náměstkem ministra školství, od roku 1994 byl ministrem školství. V polovině roku 1997 přešel na post ministra financí. V pozici setrval i v rámci vlády Josefa Tošovského (do poloviny roku 1998). Prošel třemi stranami - KDS, ODS a Unie svobody. V roce 1997 s kolegou Janem Rumlem veřejně vystoupili proti předsedovi ODS Václavu Klausovi (vznikl pojem "sarajevský atentát"). V roce 2001 na sebe strhl pozornost poté, co ho spolu s kolegou Janem Bubeníkem zadržely kubánské úřady (po setkání s kubánskou opozicí). V letech 2004 až 2007 byl viceprezidentem Evropské investiční banky.
Několik posledních let podnikal v realitách (např. firmy Residence Nábřeží, Residence Zborovská, Nikolajka City Park, Fortius Global Investments).
Soukromí:
Je ženatý, s manželkou Lucií vychovává tři děti.
Vzrostlé lípy, javory a kaštany, posečené trávníky, odkvétající rododendrony, jezírko, po jehož hladině právě přejela užovka, naprosté ticho, jen ptačí švitoření... V zahradním altánku u zámku Trnová upíjíme kávu a pozorujeme okolní flóru i faunu. Způsob relaxace téměř dokonalý.
A přesto majitel Ivan Pilip nevylučuje, že zámeckému životu dá sbohem a najde si někde v okolí jinou, méně rozlehlou nemovitost. Nikoli proto, že by ho bydlení v historickém objektu uprostřed malinké vesničky na jihozápadě od Prahy omrzelo, ale čistě kvůli nákladům.
Na vlastní kůži s manželkou Lucií vystudovaní ekonomové poznali, co je to euro-americká realitní bublina a jak bolí, když praskne.
Jste asi jedním z mála makroekonomů, který může o ekonomické krizi referovat i za pomoci příkladů z vlastního života.
Pravdou je, že člověk může přečíst stovky učebnic, ale teprve na vlastní kůži pochopí, že vysoká "páka" je v případě poklesu cen nemovitostí a zmrazení trhu smrtelnou pastí.
Proč jste vlastně začal podnikat zrovna v nemovitostech?
Kouzlo realitního byznysu je právě v tom, že lze dělat s relativně malým podílem vlastního kapitálu i větší projekty. A jestli děláte projekt za 20, nebo za 200 milionů, je vlastně jedno, protože vaší vlastní práce je na tom zhruba stejný objem. Při stejné marži je tak zisk v absolutních číslech zhruba desetinásobný. Ovšem když přijde ztráta, je také desetinásobná, což je ten problém (smích). A na to doplatila řada byznysmenů, jejichž risk modely sice braly v úvahu, že nemusí dojít k nárůstu cen, ale už nepočítaly s tím, že se trh zcela zastaví a ceny nemovitostí půjdou dolů. Kdyby jenom šly dolů ceny, tak nemovitosti lze ještě rychle prodat, byť s nějakou ztrátou. Když ale trh zamrzne zcela, vysoká páka je pro vás likvidační. Platíte vysoké úroky, začnou naskakovat sankční úroky a už se dostáváte do platební neschopnosti.
Vaše nejznámější firma, Residence Nábřeží, spjatá s výstavbou luxusních bytů naproti pražskému Národnímu divadlu, je od března v konkurzu. Dluží desítky milionů korun. Neslavný osud stihl i další vaše realitní firmy. Máte plán, jak z toho ven?
Firmy a projekty jsou samozřejmě navzájem provázány, proto je i přirozené, že došlo k řetězení problémů. Jak z toho ven? Když to řeknu jazykem adekvátním pro týdeník Ekonom, tak je třeba zlikvidnit zbytek aktiv.
To znamená prodat, co ještě prodat lze?
V podstatě ano. Pravdou je, že ke ztrátám došlo, což nikoho netěší a mě ze všech nejméně, protože ty největší ztráty jsem utrpěl já. Teď to myslím z hlediska schopnosti generovat nějaké další projekty. Ta se tímto neúspěchem dramaticky snížila. Ale na druhou stranu si říkám, co se dá dělat, je to přece součást života v normální tržní ekonomice a v normální společnosti. Nejhorší by bylo, nechat se okolnostmi semlít. Jde o to minimalizovat ztráty, včetně ztrát, které utrpěli obchodní partneři, nějak to solidně uzavřít a přeorientovat se na něco jiného.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.