Jak podnikají islámské banky

- Zakázáno je vydělávat půjčováním peněz, tedy na úrocích. Zisk musí být tvořen reálným obchodem.
- Banky nesmějí provádět "virtuální" obchody, jako jsou třeba derivátové transakce či jiné finanční spekulace.
- Zapovězeno je podnikání v oborech spojených se zbraněmi, drogami, alkoholem, prostitucí nebo hazardem.
- Obchody a investice nesmějí být příliš riskantní, banky důsledně prověřují bonitu obchodních partnerů.

Bankovnictví bez úroků. Toto sousloví zní jako dokonalý protimluv. Přesto ve světě fungují stovky finančních domů, které se tímto pravidlem - zákazem půjčování na úrok - řídí. Jde o banky fungující na základě islámského práva šaría, jež úroky považuje za lichvu, a tedy zakazuje.

Jejich popularita v posledních letech rychle roste především v muslimských státech. V důsledku toho, jak finanční krize a pády tradičních bank způsobené spekulativními obchody poškodily důvěru lidí v klasické finančnictví, ale začínají být islámské banky založené na etických principech atraktivní pro klienty i z jiných důvodů, než je náboženské vyznání. Příkladem jsou evropské firmy, které obchodují s partnery z Blízkého východu.

Mezi klienty máme i několik společností z Česka," potvrdil týdeníku Ekonom ředitel marketingu saúdskoarabské Abu Dhabi Islamic Bank Petr Klimeš na konferenci o islámském bankovnictví, kterou minulý týden ve spolupráci s Českou národní bankou pořádala Organizace islámské spolupráce.

Setkání s islámskými bankéři mělo českým exportním firmám představit specifika tamních bankovních služeb.

"Většině se prostě zamlouvá"

Podobné zkušenosti mají i v dalších zemích. Například v Libanonu, kde je složení obyvatel s křesťanským a islámským vyznáním zhruba "půl na půl". "Jen asi pětina nových klientů k nám přichází proto, že nabízíme bankovnictví založené na šaríi. Většině se prostě zamlouvá koncept tohoto finančnictví," tvrdí viceprezident Banque du Liban Raed Charafeddine.

Jiným důkazem atraktivity etického islámského bankovnictví pro "nemuslimy" je úspěch švédské JAK Medlemsbank. Ta sice neoperuje s pojmem šaría, nabízí ale podobný princip podnikání. Klienti banky jsou zároveň společníky a banka jim místo úroků vyplácí podíl ze zisku. Také další produkty JAK Medlemsbank jsou velmi podobné těm islámským.

Islámské bankovnictví patří v posledních dekádách mezi nejrychleji rostoucí segmenty globálního finančního trhu. Banky rostly od roku 2000 v průměru o 15 procent ročně. Zatímco ještě v 90. letech 20. století spravovaly po celém světě aktiva ve výši zhruba 150 miliard dolarů, letos podle odhadů organizace UK Islamic Finance Secretariat (UKIFS) dosáhne tato suma až 1,6 bilionu.

Potenciál je přitom obrovský. Podle odhadů UKIFS využívá služeb islámského bankovnictví zatím jen 12 procent z 1,5 miliardy světové muslimské populace.

Islámské bankovní produkty


banner 2

 

 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru