- Zakázáno je vydělávat půjčováním peněz, tedy na úrocích. Zisk musí být tvořen reálným obchodem.
- Banky nesmějí provádět "virtuální" obchody, jako jsou třeba derivátové transakce či jiné finanční spekulace.
- Zapovězeno je podnikání v oborech spojených se zbraněmi, drogami, alkoholem, prostitucí nebo hazardem.
- Obchody a investice nesmějí být příliš riskantní, banky důsledně prověřují bonitu obchodních partnerů.
Bankovnictví bez úroků. Toto sousloví zní jako dokonalý protimluv. Přesto ve světě fungují stovky finančních domů, které se tímto pravidlem - zákazem půjčování na úrok - řídí. Jde o banky fungující na základě islámského práva šaría, jež úroky považuje za lichvu, a tedy zakazuje.
Jejich popularita v posledních letech rychle roste především v muslimských státech. V důsledku toho, jak finanční krize a pády tradičních bank způsobené spekulativními obchody poškodily důvěru lidí v klasické finančnictví, ale začínají být islámské banky založené na etických principech atraktivní pro klienty i z jiných důvodů, než je náboženské vyznání. Příkladem jsou evropské firmy, které obchodují s partnery z Blízkého východu.
Mezi klienty máme i několik společností z Česka," potvrdil týdeníku Ekonom ředitel marketingu saúdskoarabské Abu Dhabi Islamic Bank Petr Klimeš na konferenci o islámském bankovnictví, kterou minulý týden ve spolupráci s Českou národní bankou pořádala Organizace islámské spolupráce.
Setkání s islámskými bankéři mělo českým exportním firmám představit specifika tamních bankovních služeb.
"Většině se prostě zamlouvá"
Podobné zkušenosti mají i v dalších zemích. Například v Libanonu, kde je složení obyvatel s křesťanským a islámským vyznáním zhruba "půl na půl". "Jen asi pětina nových klientů k nám přichází proto, že nabízíme bankovnictví založené na šaríi. Většině se prostě zamlouvá koncept tohoto finančnictví," tvrdí viceprezident Banque du Liban Raed Charafeddine.
Jiným důkazem atraktivity etického islámského bankovnictví pro "nemuslimy" je úspěch švédské JAK Medlemsbank. Ta sice neoperuje s pojmem šaría, nabízí ale podobný princip podnikání. Klienti banky jsou zároveň společníky a banka jim místo úroků vyplácí podíl ze zisku. Také další produkty JAK Medlemsbank jsou velmi podobné těm islámským.
Islámské bankovnictví patří v posledních dekádách mezi nejrychleji rostoucí segmenty globálního finančního trhu. Banky rostly od roku 2000 v průměru o 15 procent ročně. Zatímco ještě v 90. letech 20. století spravovaly po celém světě aktiva ve výši zhruba 150 miliard dolarů, letos podle odhadů organizace UK Islamic Finance Secretariat (UKIFS) dosáhne tato suma až 1,6 bilionu.
Potenciál je přitom obrovský. Podle odhadů UKIFS využívá služeb islámského bankovnictví zatím jen 12 procent z 1,5 miliardy světové muslimské populace.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist