Pracovní úrazy

44 108
Tolik se v roce 2012 v Česku oficiálně stalo pracovních úrazů.

113 
lidí následkem pracovního úrazu zemřelo. Vyplývá to z údajů Státního úřadu inspekce práce.

V Česku se ročně zraní až 50 tisíc lidí. V Evropské unii následkem úrazu zemře okolo 7500 lidí ročně. Náklady na léčení, pobyt v nemocnici a doživotní úrazové důchody stojí průměrně přes 20 miliard ročně.

Pracovní úrazy jsou pro každou firmu nepříjemné, ale málokterá se jim vyhne.

Rozebereme si nyní podrobně, co vše taková situace obnáší, komu se hlásí, na koho se firma musí obrátit a jaké podklady si případně musí připravit.

DefinicePrvní reakceDruhy úrazůPovinnosti firmyKomu oznámit
Záznam o úrazuKontrolaZaměstnanecDůležité kontakty

Nároky zaměstnance 

Je-li důsledkem pracovního úrazu poškození zdraví zaměstnance, má nárok na náhradu za ztrátu na výdělku, bolest a ztížení společenského uplatnění, nákladů spojených s léčením a věcné škody.

„V případě, že je důsledkem pracovního úrazu smrt zaměstnance, musí zaměstnavatel poskytnout náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s léčením zaměstnance, přiměřených nákladů spojených s pohřbem, nákladů na výživu pozůstalých a věcné škody,“ vysvětlil Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Pokud zaměstnanec není po pracovním úrazu schopen vykonávat dosavadní práci, má zaměstnavatel povinnost přidělit mu jinou práci. Není-li v možnostech zaměstnavatele přidělit zaměstnanci práci přiměřenou jeho zdravotnímu stavu, jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele.

„V krajním případě je nemožnost vykonávat dosavadní práci kvůli pracovnímu úrazu důvodem pro dání výpovědi zaměstnanci. V případě, že je pracovní úraz důvodem výpovědi či dohody o rozvázání pracovního poměru, má zaměstnanec nárok na odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku,“ dodává Hartmann.

Jak už je také zmíněno výše v záložkách, zaměstnavatel je povinen vést úrazy v knize úrazů, a to v psané nebo elektronické podobě. Pokud tyto záznamy nevede, dopouští přestupku. Za něj lze zaměstnavateli uložit pokutu až do výše 400 tisíc korun.

„Pokutu do výše až jednoho milionu korun je možné uložit zaměstnavateli, jestliže nevyšetří příčiny a okolnosti pracovního úrazu, jehož následkem byla smrt zaměstnance nebo pracovní neschopnost přesahující tři kalendářní dny,“ varuje Hartmann.

Změny od roku 2014

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Stejně jako mnoho dalších oblastí, ani oblast bezpečnosti práce nezůstala beze změny. Jestliže se například zaměstnavatel náhradě za pracovní úraz brání, může ji zaměstnanec vymáhat soudně. Dříve se musel zaměstnanec domáhat svých nároku dvěma způsoby – žalobou na náhradu škody a žalobou na ochranu osobnosti.

„Nově už není nutné uplatňovat nárok na nemajetkovou újmu v samostatném řízení na ochranu osobnosti. To znamená, že je vedeno pouze jedno soudní řízení. Jedno soudní řízení je pro zaměstnance časově i finančně výhodnější, neboť se provádí pouze jedno dokazování v rámci soudního řízení,“ upozorňuje advokát.

Nový občanský zákoník přináší také zcela novou koncepci finanční náhrady při ublížení na zdraví. Ruší se náhrada vypočítávaná pomocí bodů. Její výše nově záleží zcela na úvaze soudu, který o náhradě a její výši rozhodne individuálně.

„V situaci, kdy se poškozený obrátí na soud se svým škodným nárokem, může soud zohlednit každou individuální okolnost daného případu, protože už není vázán při stanovení výše náhrady bodovou vyhláškou,“ uzavírá Hartmann.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se