Mladoboleslavská automobilka hledá náhradní místo pro výrobu dalšího „terénního“ vozu, který bude větší než Yeti a který se měl montovat v závodě Kvasiny. Jednou z možností je podle informací týdeníku Ekonom ruský Nižní Novgorod.

Tam by se v budoucnu mohly vyrábět větší sportovně-užitkové automobily, pokud se nepodaří vykoupit pozemek potřebný pro rozšíření závodu na Rychnovsku.

Ruský obchodní rada v Praze Alexandr Turov nedávno naznačil, že ruská vláda by přivítala, kdyby se v budoucnu jeden typ škodovek vyráběl v Rusku nejen pro tamní trh, ale také na export.

„Moskva by dodávky vozů Škoda z ruského závodu do Evropské unie považovala za významný úspěch vzájemné spolupráce v automobilovém průmyslu,“ potvrdil tuto myšlenku generální manažer Komory pro hospodářské styky se SNS Václav Petříček.

Nový Yeti by tak byl druhým škodováckým vozem vyráběným v zahraničí a dováženým do EU. Jedinou čistě zahraniční škodovkou je zatím model Citigo, který se spolu s automobily VW up! a Seat Mii od loňského podzimu montuje v bratislavské továrně Volkswagenu.

Spor o výkup pozemku

V příštím roce má v Kvasinách vyrůst nová svařovna. Výstavba a rozšíření dalších provozů však závisí právě na odkupu pozemku, který vlastní podnikatel Petr Nehera. S ním se však Škoda na začátku letošního roku nedohodla, přičemž k rozšíření závodu by mělo dojít do roku 2014.

„V poslední době Škoda nejednala s majitelem pozemku, ani neobdržela žádnou novou nabídku,“ konstatoval mluvčí automobilky Jozef Baláž. Firma má podle něj zájem v jednání pokračovat, částka by však musela vycházet z reálných cen.

„Požadavky, které místně obvyklou cenu mnohonásobně překračují, jsou pro nás principiálně nepřijatelné, v současné době proto zvažujeme jiné alternativy umístění této investice,“ doplnil.

Podle neoficiálních zdrojů v úvahu připadá Slovensko, Ukrajina či právě Nižní Novgorod, kde se v současné době montují vozy Yeti určené pro ruský trh.


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 14. června, nebo pod odkazem níže:

banner 2