Amerického finančníka Allena Stanforda odsoudil soudce federálního soudu v Houstonu na 110 let odnětí svobody. Porota Stanforda již v březnu shledala vinným z jednoho z největších podvodů na principu pyramidové hry v americké historii. Dvaašedesátiletý texaský finančník tak stráví zbytek života ve vězení.

Stanford prostřednictvím svých finančních společností připravil investory podle státních zástupců svými podvody o sedm miliard dolarů (142 miliard Kč). Porota jej shledala vinným ve 13 ze 14 bodů obžaloby a rozhodla také, že může být zabaven jeho majetek ve výši určené soudem.

Stanford byl kdysi považován za jednoho z nebohatších lidí v USA, v roce 2010 však byl prohlášen úředně za nemajetného. Obviněn byl v roce 2009 a od té doby je ve vazbě. Podle státních zástupců 20 let organizoval podvody typu "Ponziho systému" či "pyramidy", v nichž noví investoři platí výnosy dřívějším a bez jejich přílivu se systém zákonitě zhroutí.

Peníze převáděl na své účty

Získané peníze Stanford používal pro svůj rozmařilý život a uplácel jimi regulační úřady, aby mohl pokračovat ve svých podvodech. Lhal také investorům ve více než 100 zemích, když jim tvrdil, že jejich finanční prostředky byly investovány bezpečně do akcií, dluhopisů a jiných cenných papírů, zatímco je převáděl na své osobní účty.

Stanford tak dostane o 40 let nižší sazbu než ještě větší podvodný finančník Bernard Madoff. Ten byl v roce 2009 za pyramidové podvody odsouzen na 150 let a a soud nařídil, aby se vzdal 171 miliard dolarů ze svého majetku, což byl dvojnásobek toho, co z podvodů získal.

Státní zástupce původně žádal soud o sazbu pro Stanforda 230 let vězení. Stanfordovi obhájci se přimlouvali za trest tři až čtyři roky.