Největší výrobce solárních panelů v Česku, společnost Schott Solar, ukončuje výrobu. Důvodem je dovoz panelů levnější asijské konkurence. Během července a srpna přijde o práci ve Valašském Meziříčí na 500 lidí. S informací přišla úterní Mladá fronta Dnes. Podle ní jde o jedno z největších propouštění v letošním roce, které tuzemské firmy ohlásily.

"Obchodování s fotovoltaickými výrobky je dlouhodobě zasaženo vážným poklesem cen, ke kterému došlo zejména zásluhou asijských konkurentů," uvedla firma. Jednatel společnosti Martin Žalmánek doplnil, že na ukončení provozu se společnost dohodla minulý týden na zasedání dozorčí rady v Německu.

Mezinárodní koncern Schott se v oblasti speciálních skel, materiálů a pokrokových technologií pohybuje už 125 let. Své zboží dodává firmám z oblastí výroby domácích spotřebičů, solární energie, farmaceutického průmyslu, elektroniky, optiky, přepravy a architektury.

Pro společnost pracuje na celém světě přibližně sedmnáct tisíc zaměstnanců. Ve fiskálním roce 2010/2011 vykázala prodej za přibližně 2,9 miliardy eur.

Končí i americký Abound Solar, podporovaný vládou

Schott ale není jediná firma, která má problémy s výrobou. V úterý vyhlásil bankrot americký výrobce solárních panelů společnost Abound Solar. Společnosti přitom vláda slíbila úvěrové garance na 400 milionů dolarů (8,1 miliardy korun. Abound Solar se ale nepodařilo najít kupce. Bude proto uzavřena a půjde do likvidace.

Rozhodnutí o uzavření výroby padlo už minulý týden. Tento týden společnost propustí všech 125 zaměstnanců. Firma získala na vládní garance úvěry v sumě 70 milionů dolarů, loni v srpnu jí však ministerstvo energetiky garance zmrazilo. Hodnota majetku společnosti a pohledávek dosahuje 100 milionů dolarů, její závazky jsou ale pětkrát vyšší.

V loňském roce už musel ukončit provoz výrobce solárních modulů Solyndra, kterého veřejně podpořil i prezident Barack Obama. Díky vládním garancím získala Solyndra úvěry přes půl miliardy dolarů. Kvůli námkám korupce a klientelismu kauzu už delší dobu vyšetřuje Kongres. Solyndra rovněž nenašla kupce a byla rozprodána po kouscích.

Čínská konkurence na západní výrobce fotovoltaiky výrazně tlačí. Ti musí zároveň čelit prudkému snižování subvencí tomuto typu energie v Evropě, která si jej kvůli krizi nemůže finančně dovolit.

V USA už kvůli tomu skončila řada firem z oboru Evergreen Solar nebo Energy Conversion Devices a velcí výrobci fotovoltaiky krachují od loňska jeden po druhém i v Německu. Obě země chtěly podporou solární energetiky navýšit růst "zelených " pracovních míst a zajistit pozice technologických špiček v oboru.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist