Libye bude nejrychleji rostoucí ekonomikou světa. Po loňském propadu o 60 procent letos díky obnovení těžby ropy naroste o 116,6 %. I tak se ale nedostane na úroveň před vypuknutím konfliktu - mělo by se tak stát až během příštího roku.

MMF už pro příští rok předpovídá růst "jen" 16,5 procenta. I tak bude Libye patřit k nejrychleji rostoucím zemím světa, protože druhé v pořadí Mongolsko letos roste o 16,7 procenta.

Tahounem ekonomiky má být obnova rafinerií a zvýšení vývozu ropy. Investice budou směřovat i do výstavby domů  a infrastruktury. Vláda hodlá obnovit veřejnou dopravu.

MMF však varuje, že klíčovou věcí jsou volby a stabilizace politické scény. A také ceny ropy, které v případě zhoršení krize v eurozóně a USA mohou prudce klesnout.

Fond předpokládá, že díky obnovení dovozu na normální úroveň se inflace spotřebitelských cen udrží i přes výrazné zdražování v bydlení dopravě na deseti procentech.

Libye je nyní ve fázi rekonstrukce po loňské půlroční občanské válce a svržení vůdce Muammara Kaddáfího. MMF a Světová banka loni na podzim daly najevo, že budou rekonstrukci Libye aktivně podporovat. V sobotu se v Libyi konaly první svobodné celostátní volby do parlamentu po více než 40 letech Kaddáfího vlád. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist