Hospodářský růst ve Spojených státech v červnu a začátkem července ochladl a firmy ve většině částí země přijímají méně zaměstnanců.

Píše se to ve zprávě s názvem Béžová kniha, kterou vydává tamní centrální banka (Fed) a která popisuje vývoj ekonomiky za období asi šesti týdnů. Tlak na růst inflace prozatím zůstává slabý, což je výsledkem slabého tlaku na růst mezd, napsal také Fed.

"Zprávy od většiny z dvanácti měnových distriktů Fedu ukazují, že celková ekonomická aktivita v červnu a na začátku července pokračovala jen ve slabém až umírněném růstu," konstatuje zpráva. Poznatky z Béžové knihy Fed využívá na nejbližším zasedání svého měnového výboru.

Slabší růst nahlásily tři měnové distrikty, a to New York, Filadelfie a Cleveland. Čtvrtý distrikt, a to richmondský, hodnotí ekonomickou aktivitu jako rozporuplnou. Ostatních osm distriktů zaznamenalo zlepšení.

V předchozím vydání Béžové knihy, které vyšlo 6. června, Fed hodnotil stav ekonomiky o něco příznivěji. Hospodářský růst tehdy popsal pouze jako umírněný.

Béžovou knihu tentokrát připravovala Federální rezervní banka v Atlantě. Vycházela přitom z informací, které byly dostupné do 9. července. Finanční trhy obsah Béžové knihy bedlivě sledují, neboť odráží poznatky podnikatelů z celých Spojených států.

"Úroveň zaměstnanosti se ve většině distriktů zlepšovala jen vlažným tempem," stojí ve zprávě. V předchozí Béžové knize Fed uváděl, že najímání nových zaměstnanců je stabilní nebo se mírně zvyšuje.

Řada ekonomů si myslí, že hospodářský růst v USA ve druhém čtvrtletí zpomalil, podle některých velmi výrazně. Tvorba nových pracovních míst ve Spojených státech během sledovaného období citelně polevila, stejně jako výroba v továrnách. Slabé jsou ale v posledních měsících i maloobchodní tržby.

Fed zjistil, že podniky hodnotí vyhlídky ekonomiky pořád ještě optimisticky. Některé firmy ale nové zaměstnance nyní nepřijímají, protože si nejsou jisty, jak se vláda postaví k otázce daní a výdajů.

Bernanke: Fed pomohl ekonomice dostat se z hluboké recese

Šéf americké centrální banky ve středu také vystoupil před členy kongresového výboru. Těm řekl, že kroky Fedu pomohly tamní ekonomice dostat se z hluboké recese. 

Hospodářské oživení je sice slabé, možnosti Fedu jsou ale podle Bernankeho jen omezené. Bernanke také ostře kritizoval návrh republikánských poslanců, aby měl Kongres možnost přezkoumávat měnová rozhodnutí Fedu.

"Já bych neřekl, že zde není patrný žádný pokrok. Oživení je slabší, než bychom si přáli, pokrok je ale zcela zjevný," řekl Bernanke členům sněmovního výboru pro finanční služby, kterým předložil pololetní zprávu o měnové politice. V úterý stejný materiál předložil také členům bankovnímu výboru Senátu.

Bernanke strávil část debaty obhajobou dvou kol takzvaného kvantitativního uvolňování, k nimž Fed přistoupil od začátku finanční krize a v jejichž rámci kupoval vybraná aktiva, převážně státní dluhopisy. Za to sklidil kritiku hlavně od republikánů, i když podle něj krok banky pomohl snížit úrokové sazby hypoték a dalších úvěrů.

Zásahy politiků jsou "noční můra"

Bernanke se během slyšení ohradil i proti návrhu, aby měl Kongres možnost přezkoumávat měnová rozhodnutí Fedu. Takové snahy podle Bernankeho ohrožují nezávislost centrální banky. Návrh zákona o auditu Fedu prosazuje hlavně republikán Ron Paul.

"To je důvod k vážným obavám, protože existuje spousta důkazů, že nezávislá centrální banka, která rozhoduje pouze na základně ekonomických poznatků, a nikoli na základě politického tlaku, dlouhodobě zajistí nižší inflaci a lepší ekonomické výsledky," řekl Bernanke. Scénář, podle něhož by mohli do rozhodování Fedu zasahovat politici, Bernanke označil za noční můru.

Texaský republikán Ron Paul ve funkci brzy skončí a podle agentury AP měl zřejmě poslední šanci podrobit Bernankeho kritice. Paul na sebe dříve upozornil například názorem, že by se měl Fed zakázat.

"Biliony a biliony dolarů se tady tisknou z ničeho," postěžoval si Paul na adresu Fedu. Ten totiž v rámci dvou kol kvantitativního uvolňování musel nechat natisknout peníze, aby měl aktiva za co kupovat.

Sněmovna reprezentantů, kde mají republikáni většinu, se zřejmě bude návrhem Rona Paula zavést audit Fedu zabývat příští týden. Očekává se, že návrh projde, v Senátu ale patrně nebude mít šanci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist