Státní fond životního prostředí může v příštích sedmi letech získat zhruba 40 miliard korun z prodeje emisních povolenek. Dalších asi 40 miliard Kč by šlo do státního rozpočtu. Při vyšších cenách povolenek na trhu by příjmy mohly být o desítky miliard korun vyšší.

Vyplývá to z návrhu zákona o obchodování s povolenkami, který ve čtvrtek schválila vláda. Sdělil to zdroj obeznámený s jednáním kabinetu.

Ceny povolenek za poslední rok výrazně klesly kvůli snížení průmyslové výroby v Evropě. Podle návrhu nyní nelze předpovídat, jak se ceny budou dál vyvíjet.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) pracuje se dvěma scénáři. V prvním vychází z evropské analýzy cen povolenek z roku 2010, která cenu za tunu odhadla na 27 eur. V tom případě by Česko i přesto, že část povolenek firmám rozdá, mohlo za sedm let získat kolem 7,5 miliardy eur, tedy zhruba 187 miliard korun.

Střízlivější scénář vychází ze současné ceny povolenky sedm eur s tím, že bude postupně narůstat na 14 eur. V tom případě budou celkové výnosy činit 3,7 miliardy eur, tedy 90 miliard korun.

MŽP chce významnou část výnosů z povolenek využít na pokračování dotačního programu Zelená úsporám, který dříve sloužil na podporu zateplování budov či energeticky efektivních spotřebičů. Část má jít také na zvyšování energetické účinnosti v průmyslu, zejména v teplárenství.

"Nechceme, aby všechny výnosy šly jen na zateplování," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Podle pravidel Evropské unie musí minimálně polovina výnosů z povolenek směřovat do ekologických opatření. Druhá polovina může být použita v rámci státního rozpočtu na jiné účely. Provoz národního rejstříku obchodování s povolenkami bude mít na starosti MŽP prostřednictvím Operátora trhu s elektřinou.

V příštím roce půjdou všechny výnosy z povolenek pro oblast životního prostředí do zateplování a dalších ekologických úspor na straně spotřebitelů. V dalších letech se budou dělit s průmyslem. Na rozvodné systémy tepla i na vlastní úspory v průmyslu má jít od roku 2014 třetina z výnosu určeného na ochranu ovzduší. Iniciativa Šance pro budovy uvedla, že na zateplovací program zřejmě více než 30 miliard korun nepůjde. Tato částka ale podle ní nenaplňuje potenciál trhu.

Energetické firmy si musí od příštího roku nově pořizovat emisní povolenky, jak vyžadují pravidla EU. Aby se však zabránilo skokovému nárůstu nákladů firem na povolenky, a tím zdražení elektřiny či tepla pro spotřebitele, budou podniky část povolenek dostávat zdarma. Ušetřené peníze mají investovat do ekologických opatření. Počet bezplatných povolenek bude postupně klesat až na nulu v roce 2020.

V roce 2013 bude bezplatně přiděleno 27 milionů povolenek. Provozovatelé elektráren či tepláren vyrábějících elektřinu získají v roce 2013 až 70 procent povolenek bezplatně. Výrobci tepla mohou obdržet až 80 procent bezplatných povolenek v roce 2013 s poklesem na 30 procent v roce 2020. V roce 2027 by pak teplárny neměly získat již žádné bezplatné povolenky.

Povolenky dávají energetickým podnikům a dalším velkým producentům emisí právo vypouštět do atmosféry průmyslové plyny. Jedna povolenka se rovná tuně emisí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist