Konečně je jasné, kdy firma Virgin Galactic vyšle první turisty do vesmíru. Termíny tohoto průkopnického počinu byly dosud jen přibližné a mlhavé.

Nedávno však strůjce projektu sir Richard Branson definitivně ohlásil, že vesmírná loď SpaceShipTwo bude odpálena v prosinci 2013. Pak už budou následovat pravidelné standardní lety.

Na letošním leteckém veletrhu v anglickém Farnborough rovněž uvedl, že do výše 110 kilometrů nad zemským povrchem poletí v první várce on sám a doprovázet ho budou dcera a syn. To se ostatně dalo čekat, protože tento extravagantní britský podnikatel, většinový vlastník a šéf skupiny Virgin, se vždy snažil získat publicitu, a tudíž i "levnou reklamu" tím, že se pouštěl do nejrůznějších riskantních akcí.

Na letošní letecký veletrh Farnborough se samozřejmě nedopravil letadlem jako jiní smrtelníci, ale k britským břehům připlul na kiteboardu, tedy na prkně taženém létajícím drakem.

Cena za stav beztíže

Když před osmi lety přišel s nápadem vysílat turisty do vesmíru, mnozí to považovali za fantazírování odtržené od reality. Na letošním anglickém leteckém veletrhu bylo zveřejněno, že zájemců, kteří složili zálohu na jeden vesmírný let, je už 529. Z Česka se prý přihlásilo asi pět lidí; je mezi nimi i spolumajitel finanční skupiny J&T Patrik Tkáč. Vesmírná letenka přijde na 200 tisíc dolarů.

"Tento vysoce adrenalinový projekt za ty peníze stojí," tvrdí Branson. Amatérští astronauti například zažijí nějakých pět šest minut stavu beztíže.

Tím však "vesmírné podnikání" Richarda Bransona nekončí. Na principu SpaceShipTwo hodlá zřejmě už od roku 2016 vysílat do vesmíru i malé satelity do váhy 250 kilogramů. A to prý za pouhou třetinu ceny, kterou si počítají nynější většinou státní agentury.

Tento nový Bransonův projekt nese název LauncherOne. Jak úspěšný tvůrce skupiny Virgin tvrdí, má návratnost investic dobře propočítanou.

Vyznává názor, že "nemá valný smysl vstoupit na nový trh, pokud vám to neumožní nějakým odvětvím skutečně zahýbat, jestliže nejste schopen rozbouřit na trhu hladinu".

Zdůrazňuje, že hledání, jak umožnit cestování amatérských astronautů, a to na komerční bázi, vedlo konstruktéra rakety SpaceShipTwo Burta Rutana k objevu nových "exotických" materiálů a dosud nevyzkoušených konstrukčních postupů.

Jako zapálený ekologický aktivista Richard Branson na celém projektu turistických letů do vesmíru vyzdvihuje, že loď se dvěma členy posádky a šesti turisty vynese do výše 15 kilometrů nosné letadlo a teprve pak se od něj oddělí raketa, která vyletí do výše 110 kilometrů. Nosné letadlo WhiteKnightTwo samozřejmě nevypouští do vzduchu tolik škodlivin jako raketa, která startuje přímo ze Země.

VÍCE SE DOČTETE V POSLEDNÍM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 26. ČERVENCE, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

banner 2

 

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se