Desítky hudebníků bubnují do rytmu a okolo nich pobíhají tanečníci s tradičním drakem. Představení jako by se nehodilo k velké, moderní a jednoduše pojaté průmyslové budově za nimi. Dunění bubnů pomalu vyvrcholí v dramatický závěr - za muzikanty se rozvine obrovský plakát: "BMW Vítej v Šen-jangu."

Mnichovská automobilka právě v hlavním městě průmyslové provincie Liao-ning sousedící se Severní Koreou otevřela novou továrnu. Jakmile návštěvník projde její hlavní branou, nepozná, že se nachází na území státu, který je stále mnohými považován za producenta nekvalitních výrobků. Naopak. S továrnou v šenjangské čtvrti Tchie-si si nezadá ani ta v domovské zemi BMW - Německu.

"Je to nejnovější a zároveň nejmodernější továrna v celé síti BMW. Automobilka má přitom desítky fabrik nejen v Německu, ale i v USA, Indii, Egyptě nebo Jižní Africe," říká Peter Lutz, šéf projektu továrny v Tchie-si, když týdeník Ekonom provádí po zbrusu nové výrobní hale. Je naprosto čistá a také stále trochu prázdná. Ještě chvíli potrvá, než se rozběhne do normálního režimu.

Automobilka BMW otevřením nové továrny v čínském regionu vytvořila 2000 nových pracovních míst. Lidé zatím budou pracovat ve dvou osmihodinových směnách pět dní v týdnu. Fabrika tedy počítá s dalším nárůstem výroby. Velká linka bude produkovat dva modely, které mají nalákat hlavně nové čínské zákazníky - kompaktní SUV BMW X1 a prodlouženou verzi sedanu BMW řady 3.

V továrně ale nepracují jen místní. Řadu zaměstnanců tvoří také experti z jiných továren, především z Německa. Přijíždějí do Šen-jangu na stáž nebo na kontroly správného procesu výroby. Na oplátku se zase pár čínských zaměstnanců podívá na několik týdnů nebo měsíců do Mnichova. Pohyb mezi oběma místy je už dnes tak velký, že německá letecká společnost Lufthansa s otevřením fabriky spustila přímou linku mezi Šen-jangem a Německem.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se