Americký dolar zahájil druhé čtvrtletí slibně dosažením 18měsíčního maxima ve srovnání s měnami nejvýznamnějších obchodních partnerů. Nicméně, stejně jako v minulosti, i tentokrát lze z větší části tento růst vysvětlit postavením dolaru jako bezpečného útočiště.
Jinými slovy se dolaru daří tehdy, když někdo jiný strádá. Jako hlavní faktory posílení USD lze uvést dluhovou krizi eurozóny a v nedávně době také významnou korekci cen komodit a negativní vyhlídky ekonomického růstu, zejména jejich rozšíření na rozvíjející se trhy.
V nejbližším horizontu roku 2012 stále čelíme obrovským makroekonomickým rizikům, která nahrávají silnému dolaru. Také to vypadá, že americká ekonomika má našlápnuto na lepší výsledky než jiné světové ekonomiky a má lepší pozici pro oživení slabého globálního růstu.
To by se mělo stát díky demografii, z velké části oddluženému finančnímu systému, levnějším nemovitostem, flexibilitě pracovního trhu a dalším možným politickým nástrojům (včetně možnosti přijetí nového zákona o repatriaci zahraničních zisků (Homeland Investment Act, HIA), který umožní vrátit do USA firemní zisky ve výši více než 600 mld. USD) nebo měnící se energetické bilanci.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.