Každý den je prostřednictvím internetu odesláno odhadem 100 miliard emailů, přičemž více než 80 procent z toho tvoří spam. Justin Rao z Microsoftu a David Reiley z Google ve své studii vypočítali, že celkové finanční náklady, které jsou vynaloženy na boj s nevyžádanou poštou, dosahují 20 miliard dolarů ročně.

Vycházeli z toho, že člověk maže každou nevyžádanou zprávu, která pronikne antispamovými filtry, v průměru pět sekund. Celkovou hodnotu této doby, po kterou se lidé nemohou věnovat své práci, vyčíslili celosvětově na 14 miliard dolarů. K tomu pak přičetli zhruba 6 miliard dolarů, což jsou peníze, které uživatelé a firmy investují do nákupu antispamového softwaru.

Vzhledem k tomu, že spammeři vydělají jen asi 200 milionů dolar, je poměr celosvětových nákladů boje se spamem k soukromým ziskům spamerů přibližně 100:1. Autoři studie porovnávají toto číslo například s náklady, které společnosti nese v důsledku krádeži automobilů (například vyplacené pojistky nebo výdaje na vyšetřování). Poměr těchto nákladů je až 30krát nižší.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se