Podle španělské vlády je v zemi zhruba 800 tisíc neprodaných domů. Jenže někteří odborníci na realitní trh, jako například Ricardo Vergés, nesouhlasí. Počet prázdných domů odhadují na více než 2 miliony. Valencie, Andalusie, Castilla-La Mancha, Murcie, Madrid a Galicie - to jsou regiony s největším množstvím neprodaných nemovitostí. Od roku 2006 do roku 2011 počet neprodaných domů v celém Španělsku vzrostl desetkrát.
V Ares, malém galicijském městě o 4,5 tisících obyvatelích, populace během roku vzrostla o 1,6 %. I přesto jsou ve městě tisíce prázdných bytů - kdyby se všechny zaplnily, v Ares by najednou žil dvojnásobek lidí. "Nové Ares" je ale úplně prázdné. Místo se téměř přes noc proměnilo v město duchů.
Míchačka na beton se stala symbolem realitní bubliny. V Ares jich několik zapomenutých stojí v uličkách a na nárožích.
Prodat byt tu dnes není možné. Unimo buňky realitních kanceláří zůstávají prázdné. Stejně jako nové bytové domy.
Reklamní poutače visí po celém městě, během let na slunci vybledly. Nabízely "dokonalý život" v blízkosti moře.
SE VENDE (Na prodej) je tou zdaleka nejběžnější cedulí ve městě.
Pytle se zbylým cementem stále čekají na své využití.
Do většiny těchto nových bytů se nikdy nikdo nenastěhoval. Jsou "na prodej" už celé roky, ale poptávka v současnosti téměř neexistuje a ceny na realitním trhu jsou stále na předkrizových úrovních.
Neomítnuté cihlové zdi jsou součástí zdejší městské krajiny.
Pouhých deset, patnáct let zpátky bylo Ares obyčejnou rybářskou vesnicí, kde většinu staveb tvořily rodinné domky. Když se realitní bublina začala nafukovat, mladí opouštěli studia na vysokých školách, aby zde pracovali jako zedníci. Teď jsou mnozí z nich nezaměstnaní.
Jak stavební společnosti postupně krachovaly, ze španělských bank se staly největší realitní kanceláře v zemi. NovaGalicia, místní regionální banka, se ocitla v problémech a teď vlastní právě tyto prázdné domy.
Nejen domy jsou prázdné. Řadu parcel krize zastihla ještě před začátkem výstavby.
Mezi místními převládá pesimismus. Většina z nich jen čeká na příležitost k opuštění země, jiní se jen modlí, aby krize skončila co možná nejrychleji.
Autor je nezávislý španělský novinář, v současné době žije v Londýně. Je součástí globální sítě novinářů GlobeReporter.org
Předchozí díl příběhů španělské krize: Dluží mi banky i úřady. Ale věřím ve spravedlnost - čtěte ZDE
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.